20121016 zprava
Zpráva o stavu lidských práv v Číně. (NTD News)

Jen několik dní po předložení návrhu pekingskou vládou na reformu čínské justice, která by měla přinést zkvalitnění práva a zlepšení stavu lidských práv v zemi, vydaly Spojené státy zprávu, která se na celou situaci dívá z opačného úhlu.

Výkonná komise kongresu pro Čínu v těchto dnech vydala Zprávu o stavu lidských práv v Číně. Ta uvádí, že nadále pokračuje zcela odlišný přístup represívních složek k mocenské elitě a k běžným občanům a i nadále dochází k systematickému porušování lidských práv. Zpráva také upozorňuje na vlnu masivních protestů z minulého roku, které ukazují na to, že Čína nadále ignoruje jí proklamovanou vládu práva a snaží se především udržet přetrvávající status quo.

Výbor, jehož členy jsou i členové kongresu Chris Smith a Sherrod Brown říkají, že čínská veřejnost je viditelně frustrovaná a ztrácí s laxním vládním přístupem k základním lidským právům trpělivost.

Čao Čchang-čching, čínský lidsko-právní aktivista, souhlasí: „Spousta lidí v soukromí i na internetu nevěří, že se strana odhodlá k nějakým skutečným reformám. Někteří jsou proto přesvědčeni, že lidé musejí nejprve změnit svá srdce. Zdá se, že očekávají, že ve světě brzy dojde k zásadním změnám.“

Zpráva dále zmiňuje špatnou úroveň péče o minority, jako jsou například Tibeťané či Ujgurové. Zmiňuje se také o pronásledování náboženských skupin, především pak katolíků, muslimů a praktikujících Falun Gongu.

 

Video poskytla Televize NTD

Výbor také vyjádřil znepokojení nad pronásledováním právníků, kteří se zastávají pronásledovaných, mezi nimi Kao Č-šenga, který o různých formách týrání během svého věznění a nucené vazby napsal knihu.

Pronásledování disentu žene nespokojenost veřejnosti do nových výšin. Často pak dojde i na násilí. Mnozí sociologové se této situace, připomínající tlakový hrnec, obávají.

„Když jsou lidé zoufalí, mohou kvůli ochraně svých základních práv zajít do extrému. Mnoho reformních prvků bylo zablokováno, takže se sociální konflikty stále stupňují. Mnohým lidem nakonec nezbývá, než aby svá práva hájili svou vlastní krví,“ říká pekingský sociolog Čou Chung-ling.

Americký kongres komisi zřídil v roce 2000. Tvoří ji členové senátu, sněmovny reprezentantů a prezidentské administrativy. Zprávy komise nejsou součástí oficiální vládní politiky.

 

Související články:

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Kongres Spojených států amerických vyjádřil podporu pro Falun Gong (video)

Ve Washingtonu lidé zapálili svíčky za Falun Gong (video)

{jcomments off}