Tvář festivalu

20121016 jihlava2
(MFDF)

Motiv barevného terče dominuje grafické tváři letošního filmového festivalu v Jihlavě.

Jeho autorem je tradičně (letos již podvanácté) známý grafik i vydavatel Juraj Horváth.

„Mířit do černého je tradiční vyjádření spojené s terčem, které doslova zlidovělo. Terč je metaforou zacílení, asociuje vzpomínky na pouťové střelnice z dětství a hravě se ptá, co je pro každého středem a jak ostře jsme schopni jej vidět,“ rozvíjí motivy festivalového plakátu Marek Hovorka, ředitel festivalu.

„V duchu festivalu, který se snaží klást nové a nové otázky, nebudeme říkat, co je takovým středem pro nás. Záměrně necháváme otázku nezodpovězenou. Jistou nápovědou však mohou být koláže a variace starých i nových terčů, které celou grafiku doprovázejí,“ dodává ředitel festivalu.

Tři novinky MFDF

Na tiskové konferenci 16. října v Jihlavě odhalili pořadatelé tři klíčové programové novinky.

Zahájení festivalu je zadáno českému filmu. Tentokrát to má být Země Česká, domov Tvůj!, který bude světovou premiérou režiséra Adolfa Ziky.

„Loni zahajoval festival film, který byl výjimečný tím, že se v něm potkalo 24 českých dokumentaristů všech generací. Letošní zahajovací snímek je podobně přelomový. Podílet se na něm totiž mohl každý Čech,“ popisuje Marek Hovorka unikátní projekt v rámci historie českého filmu. V tomto snímku účinkuje 480 dobrovolníků a 14 profesionálních štábů a je to unikátní pokus zachytit pestrost všedního dne na území České republiky.

Druhou programovou novinkou je čerstvý filmový počin autorské dvojice:  Vít Klusák a Filip Remunda se svým snímkem Svobodu pro Smetanu!, který se nachází dosud ještě ve fázi dotáčení. Oba tvůrci sledují absurdní vývoj kauzy bývalého olomouckého řidiče autobusu Romana Smetany.

Třetím hostem Inspiračního fóra mají být FEMEN - tři zástupkyně ukrajinského feministického hnutí. Jednou z nich bude zakladatelka Anna Hutsulová, která hnutí Femen v roce 2008 založila. Hutsulová, původně vystudovaná ekonomka, má zkušenost s divadlem a obojí propojuje ve snaze pojmenovat současná problematická témata i hledání formy, jak na své protesty co nejlépe upozornit.

FEMEN v Jihlavě představí svou tvorbu a její východiska. V uplynulých měsících demonstrovaly členky FEMEN ve švýcarském Davosu v době ekonomického fóra, aby upozornily na skutečné původce finanční krize, v Kyjevě proti soudu s bývalou premiérkou Tymošenkovou, v Paříži proti soudním rozsudkům omilostňujícím deset mužů obviněných z hromadného znásilňování nezletilých dívek, v hamburské vyhlášené čtvrti St. Pauli proti prostituci a sexuální turistice či v Kyjevě proti věznění Pussy Riot.

„Kdybychom měly jen transparenty, nikdo by nás ani nezaznamenal,“ zdůvodňují FEMEN svou provokativní a mediálně atraktivní formu vystupování. (Protestovat nahé, to je jediný možný způsob, jak být v naší zemi slyšet.)

Zajímavými hosty kromě členek hnutí FEMEN na fóru budou čínský spisovatel a malíř Kao Sing-ťien, držitel Nobelovy ceny za literaturu, a politický aktivista a mezinárodně respektovaný publicista Tariq Ali z Pákistánu.

Světové premiéry

V rámci filmového programu se letos v Jihlavě představí 31 světových premiér, mezi nimi např. italský snímek Vlak s vodou či francouzský Hledáme Korejce ze severu anebo čerstvý filmový počin Apoleny Rychlíkové Padá vláda, něco si přej. V mezinárodní premiéře bude uveden také např. švýcarský dokumentární snímek Kronika zapomenuté smrti. Čínský umělec Aj Wej-wej se na festivalu představí nejen jako disident, ale také jako originální režisér.

Festivalová kina

Pořadatelé festivalu také představili, ve kterých kinech budou probíhat filmové projekce. Těmito místy budou DKO - Dům kultury a odborů se svým velkým i malým sálem, tradičně kino Dukla se sály Reform a Edison, dále DIOD – Divadlo otevřených dveří v sokolovně a rovněž tradičně vybrané jihlavské domácnosti. Promítání filmů v domácnostech proběhne již pátým rokem.

Tvůrci festivalu nabízejí divákům také různá festivalová místa k použití, jakým je třeba festivalový obchod, festivalová kavárna nebo press-centrum v renesanční budově Oblastní galerie Vysočiny.

Festivalový stan – co je v něm?

O doprovodný program se postarají členové divadelního spolku VOSTO5, kteří přebývají ve svém Festivalovém stanu na travnatém prostranství před DKO nebo v DIOD.

Herci tentokrát přicházejí s novinkou, kterou nazývají Dokumentárním divadlem. Diváci zde zažijí tři různorodé přístupy, které přinášejí práci s nedramatickými texty, což zahrnuje např. i komentáře z různých internetových blogů apod.

Krajské město se pomalu nadechuje, aby pojalo několik desítek tisíc hostů, kteří se chystají navštívit filmové produkce či různé doprovodné programy.

Festival bude zahájen 23. října a ukončen 28. října. Z celkového počtu více než dvou a půl tisíce přihlášených filmů jich programová rada zařadila do programu 177 ze 47 zemí. Ve světové premiéře bude z nich uvedeno 31 snímků.