20121017 vysidlovani
Demolice domů nuceně vystěhovalých, ilustr. foto. (Flickr.com/Eddie~S)

Počet nucených vyvlastňování v Číně v posledních dvou letech velmi vzrostl, uvedla minulý čtvrtek Amnesty International. Organizace tvrdí, že je to proto, že místní úředníci a developeři se tajně dohodli, že zaberou a prodají půdu, aby vyplatili vládní dluh.

Čínský komunistický režim prohlašuje, že je vlastníkem veškeré půdy ve státě. Teoreticky je násilné vysídlování ilegální a úředníci by měli kompenzovat ty, kteří přišli o půdu.

Avšak časté případy násilí při tom, jak jsou lidé vyhazováni ze svých domovů, vedou ke zvýšenému výskytu společenských nepokojů.

Amnesty uvádí, že obyvatele, kteří se brání, často čeká smrt či uvěznění. Někteří lidé se cítí natolik bezmocní, že se uchýlí k sebeupálení.

„… Potenciálně jsou miliony lidí v zemi ohroženy těmito ilegálními násilnými vyvlastňováními a ve skutečnosti protesty kvůli nuceným vyvlastňováním tvoří největší část společenské nespokojenosti v zemi. Takže jde o obrovské téma, probíhá to už mnoho, mnoho let. Jsme toho názoru, že (problém) narůstá a je čas tomu učinit konec,“ uvedla vedoucí výzkumu z Amnesty International Nicola Duckworth.

Podle Amnesty International je základním hnacím faktorem za nuceným vyvlastňováním ekonomická politika čínského režimu. V roce 2008, po globální finanční krizi, vedení uložilo místním vládám cíle ohledně výstavby infrastruktury. Lokální vlády se poté uchýlily k velkým půjčkám, aby dokázaly tyto cíle naplnit.

„Náš výzkum ukázal, že jedním z klíčových hybatelů za tím vším je to, že se místní úředníci obrovským způsobem zadlužili a nyní se snaží financovat tyto dluhy tím, že zabírají a prodávají půdu na základě podezřelých smluv se stavebními investory, a je to jedna z nejrychlejších cest, jak vyrovnat tyto dluhy,“ říká Duckworth.

Spekulace s nemovitostmi vyústila v to, že místní vlády do konce roku 2010 dosáhly dluhů ve výši 1,7 bilionu amerických dolarů. Nyní musejí prodávat půdu, aby tyto půjčky splatily.

Ze čtyřiceti násilných vysídlení, které Amnesty International zkoumala, devět skončilo úmrtím lidí, kteří proti vysídlení protestovali či se mu bránili.

 

 small United Kingdom (video)

 

Čtěte také:

Čínská ekonomika na pokraji kolapsu - klesají ceny domů po celé Číně

Čína: Trh s nemovitostmi je na kritickém bodě, bublina brzy praskne, tvrdí analytici