20121018 cina eko2
Ilustrační foto. (NTD News)

Zástupce šéfa čínské, státem vlastněné Bank of China, I Kang se v neděli v Tokiu vyjádřil k chystaným fiskálním a monetárním stimulům, od nichž si čínská vláda slibuje stabilizaci růstu ekonomiky. Ještě nedávno dvojciferný růst čínské ekonomiky se rychle zpomaluje a mnozí se začínají obávat dokonce možného ekonomického kolapsu. Rozhodnutí o nových stimulech padlo v září.

„Myslím si, že stimulační balíček je tentokrát dobře nastaven. Mám tím na mysli, že má správnou velikost, tedy že je dostatečně velký, aby stabilizoval ekonomický růst, ale ne příliš velký, aby v budoucnu z jeho použití plynuly negativní důsledky,“ uvedl I Kang.

To, zda je stimulační balíček dostatečně velký, bude především předmětem zájmu investorů. Dosavadní vývoj ekonomiky se nese ve znamení poklesu čínského exportu, který oslabil především ve 2. čtvrtletí roku a jeho ztráty není schopna vykrýt ani domácí poptávka, což snižuje růst ekonomiky.

Nový balíček stimulů, i když oficiálně jako soubor fiskálních stimulů označován není, obsahuje na 60 projektů rozvoje infrastruktury v celkové hodnotě 150 miliard dolarů. Mnohé z úvěrů jsou již bankami připravovány.

Až do dneška byl za jeden z pilířů čínského blahobytu a růstu považován sektor stavebnictví a realit. Jak bude tento sektor na nové stimuly reagovat, je otázkou. Realitou čínského stavebnictví dneška jsou nicméně prázdné domy a kancelářské budovy i celá města, která mnozí považují za důsledek obrovské realitní bubliny.

Otázkou tak zůstává vážnost krize v celém sektoru stavebnictví. Ta se zřejmě projeví až v tom, zda bude soubor stimulů úspěšný či zda investorům stačit nebude. Za prasknutí nestále rostoucí realitní bubliny pak bude platit celá čínská ekonomika.

 

Čtěte také:

Čínská ekonomika na pokraji kolapsu - klesají ceny domů po celé Číně

Čína: Trh s nemovitostmi je na kritickém bodě, bublina brzy praskne, tvrdí analytici

Za nuceným vysídlováním v Číně jsou vládní dluhy, uvádí Amnesty International