20121028-vlajka-prezidenta
Vlajka prezidenta republiky s nápisem Pravda vítězí. (Volné dílo)

Prezidentští kandidáti stále sbírají podpisy od svých podporovatelů, avšak do podání kandidátních listin jim zbývá již pouhých devět dnů.

Datum pro ukončení sběru podpisů bylo stanoveno na 6. listopadu. Od tohoto data bude mít ministerstvo vnitra týden na prozkoumání kandidátních listin. Do přímého zahájení voleb tak od 6. 11. uplyne celkem 66 dnů.

Ministerstvo vnitra může dále 14. 11. vyzvat k odstranění případných závad v kandidátní listině.

Začátek předvolební kampaně vychází na svátek 26. prosince, kdy v České televizi i v Českém rozhlase poběží vánoční programy či pohádky pro děti. Během vysílání pohádek a vánočních pořadů budou mít prezidentští adepti vyhrazen zdarma šestihodinový prostor, kdy mohou k lidem promlouvat z těchto médií.

Předvolební kampaň bude oficiálně ukončena 9. ledna 2013.

První kolo přímé volby prezidenta je stanoveno na 11. a 12. ledna 2013, případné druhé kolo voleb je naplánováno na 25. a 26. ledna.

Termín voleb určil předseda senátu Milan Štěch.

 

Jak si vedou jednotliví kandidáti?

Dosud má ze tří desítek kandidátů jasnou volbu pouze osm z nich.

Na padesát tisíc podpisů od svých podporovatelů se podařilo nasbírat Janu Fischerovi, Jiřímu Dientsbierovi, Miloši Zemanovi, Vladimíru Dlouhému, Zuzaně Roithové a Janě Bobošíkové. Někteří kandidáti, jako např. Karel Schwarzenberg nebo Přemysl Sobotka podpůrné podpisy sbírat nepotřebují.

Karel Schwarzenberg dostal parlamentní podporu a Přemysla Sobotku nominovali všichni poslanci a senátoři ODS.

Zatím značně úspěšnou ve sběru podpisů je iniciativa Vladimír Franz prezidentem, která získala 43 tisíc podpisů.

Na přání svých příznivců kandiduje také herečka Táňa Fischerová, pro kterou sbírají podpisy dobrovolníci, kteří již překročili hranici 30 000 podpisů.

O kandidaturu na post prezidenta se pokoušejí také Tomio Okamura, Ladislav Jakl, Jiří Karas a další.

 

Pravda vítězí

Pravda vítězí je historické heslo, které od 30. března 1920 stojí na vlajce prezidenta. Spojení „pravda vítězí“ se dostalo na prezidentskou vlajku z dopisů Mistra Jana Husa, který roku 1413 napsal Janovi z Rejštejna, že „pravda vítězí nade vším“, a roku 1415 psal z kostnického vězení Pražské univerzitě: „Stůjte v poznané pravdě, která vítězí nade vším a sílu má až na věky“.

Myšlenka pochází z apokryfní „Třetí knihy Esdráš“, v nichž třetí kapitola popisuje hostinu u perského krále Daria. Jeden z králových strážců Zorobabel řekl v diskusi na téma, co je na světě nejsilnější: „Což není veliký ten, který všechno stvořil, veliká pravda a silnější než všechno? A pravda trvá a sílí, žije a prosadí se na věky věků!“. Když domluvil, všichni přítomní volali: „Veliká je pravda a zvítězí!“.

Více o volbě prezidenta na Wikipedii