Návštěvnice si prohlíží fotografickou výstavu mapující vlnu sebeupalování v Tibetu, kterou pořádala tchajwanská pobočka Amnesty International v Tchaj-peji, 29. června 2012. (Mandy Cheng/AFP/Getty Images)
Návštěvnice si prohlíží fotografickou výstavu mapující vlnu sebeupalování v Tibetu, kterou pořádala tchajwanská pobočka Amnesty International v Tchaj-peji, 29. června 2012. (Mandy Cheng/AFP/Getty Images)

Čínská policie v tibetské části provincie Kan-su nabízí přes sto padesát tisíc korun za informaci o lidech, kteří se chystají upálit. Od roku 2009 se podle některých zdrojů zapálilo již 58 Tibeťanů na protest proti ničení své kultury, náboženství a způsobu života čínskou vládou.

Oznámení o odměně bylo zveřejněno v neděli 28. října a píše se v něm: „Každý, kdo oznámí a informuje zákonné úřady o lidech, kteří plánují provést sebeupálení nebo k němu podněcují či lákají druhé, bude odměněn padesáti tisíci jüany (asi 155 tisíc korun)." Oznámila to organizace International Campaign for Tibet.

Plakáty s oznámením byly vylepeny v okrese Kan-nan a policie potvrdila tiskovým agenturám, že za nimi skutečně stojí ona. Navíc úřady nabízejí 200 tisíc jüanů (620 tisíc Kč) za informace o osobách, které zorganizovaly poslední čtyři upálení.

Tibetská exilová vláda opakovaně vyzvala občany v Tibetu, aby se k upalování neuchylovali, neboť „Tibeťanů je málo a každý život je cenný".

International Campaign for Tibet uvedla, že ve městě Labrang a jeho velkém klášteře Tašikjil se usazuje čím dál větší množství vojáků. Teprve před pár dny se před klášterem upálil prodejce chleba a den předtím další člověk.

Ústřední tibetská správa (oficiální název exilové vlády) tvrdí, že za početnými upáleními leží „systematické represe tibetské svobody náboženství a lidských práv, ničení tibetského jazyka, kultury a životního prostředí, jakož i asimilace tibetské národnosti prostřednictvím uměle vyvolaného přílivu čínských obyvatel do Tibetu".

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Další tři Tibeťané se upálili na protest proti komunistické nadvládě

USA vydaly zprávu kritizující Čínu za porušování lidských práv

Přestaňte se sebeupalováním, naléhají tibetští exiloví vůdci