Žena v internetové kavárně v Moskvě, 5. května 2002. Rusko zavedlo 1. listopadu 2012 zákon, podle kterého musí poskytovatelé internetu zablokovat stránky se státem zakázaným obsahem. (Oleg Nikishin/Getty Images)
Žena v internetové kavárně v Moskvě, 5. května 2002. Rusko zavedlo 1. listopadu 2012 zákon, podle kterého musí poskytovatelé internetu zablokovat stránky se státem zakázaným obsahem. (Oleg Nikishin/Getty Images)

V Rusku začal prvního listopadu platit nový zákon, který umožňuje vládě zablokovat internetové stránky. Má se jednat hlavně o stránky škodlivé dětem, ale také ty, jež budou označeny za extrémistické.

Ke stažení stránek není potřeba souhlas soudu, a protože definice extrémismu je v Rusku značně široká, může být v podstatě označena každá nepohodlná skupina lidí či vybraní jednotlivci. Kritici ruského prezidenta Putina viní ze zavádění cenzury a snah o potlačení opozice.

Když byl zákon v červenci navržen, ruská Wikipedie na protest začernila na 24 hodin své stránky. Reportéři bez hranic (RBH), organizace zabývající se svobodou tisku, varuje, že ruský režim pravděpodobně nového zákona zneužije.

„Jsme nuceni konstatovat, že k vyřešení rozporuplností v zákoně a odstranění těch, kdo představují hrozbu svobodě, neexistuje politická vůle, a to navzdory kritice zákona z mnoha směrů," napsala v prohlášení organizace RBH. Rusko se podle ní chystá přeformulovat význam slova vlastizrada a zvýšit tresty pro osoby odsouzené za hanobení národa a vlády.

„Nejasný jazyk a mlhavé definice až příliš otevírají možnosti pro jejich různý výklad. Vyzýváme poslance, aby své návrhy přehodnotili a zvážili základní právo na svobodu informací," uvedli dále RBH.

Rádio svobodná Evropa uvádí, že někteří Rusové mají obavy, že úřady by mohly zakázat obsah opozičních stránek nebo je zcela zavřít.

Na dodržování zákona má podle státního periodika Russia Today dohlížet úřad Roskomnadzor, který provozovatele stránek upozorní v případě, že jeho obsah bude shledán nezákonným. Pokud provozovatel obsah nesmaže do dvou dnů, internetoví poskytovatelé mu stránky zablokují.

Úřady ujišťují občany, že se není třeba ničeho obávat. „Objevily se informace, že budou zablokovány stránky YouTube a další zdroje. To se samozřejmě nestane," prohlásil ředitel Roskomnadzoru Alexandr Žarov v reakci na vyjádření ruského ministra komunikací, Nikolaje Nikiforova, který řekl: „Zní to jako žert, ale kvůli tomuto videu by mohl být zablokovaný YouTube v celém Rusku." Nikiforov tímto narážel na proti-islámské video ´Nevinnost muslimů´, které způsobilo mohutné protesty po celém světě.

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Ruský soud chce zakázat "nepohodlnou" literaturu

Summit EU - Rusko: Evropa vyzývá k respektování občanských práv

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy nyní slouží k mocenskému boji uvnitř strany

rubrika Cenzura v Číně