20121106 sjezd
17. sjezd Čínské komunistické strany v roce 2007. Rivalita mezi dvěmi frakcemi narůstá s přibližujícím se 18. sjezdem. (Guang Niu/Getty Images)

Zanedlouho proběhne 18. sjezd Čínské komunistické strany (ČKS). Předpokládá se, že 8. listopadu bude rozhodnuto o sestavení vlády na dalších deset let. Alespoň tak tomu má být podle zavedených pravidel strany.

Boje mocenských frakcí uvnitř strany se stále přiostřují. Konzervativní maoisté pod vedením bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina bojují proti stávajícímu prezidentovi Chu Ťin-tchaovi, tedy mocenské frakci sdružené okolo něho.

Protože od začátku roku 2012 utržila Ťiangova frakce řadu těžkých zásahů, bojují její členové takříkajíc o přežití. Epoch Times dostaly zprávu, že Ceng Čching-chung, bývalý místopředseda ČKS a dlouhodobý podporovatel Ťiang Ce-mina, začal svolávat jeho stoupence, aby společně ovlivnili průběh předání moci.

Ceng Čching-chung údajně vydal tajné nařízení, aby se děti zakladatelů komunistické strany, druhá generace dětí a starší členové strany, spojili za účelem ovlivnění předání moci na nadcházejícím stranickém kongresu.

Pokud vyhraje mocenská frakce současného prezidenta Chu Ťin-tchaa a její členové získají většinu křesel v politbyru, bude to pro stoupence Ťiang Ce-mina znamenat potenciální nebezpečí, že budou sesazeni ze svých postů a odstaveni od moci.

Navíc, jak ukazuje případ sesazeného a vyloučeného člena politbyra a bývalého ministra obchodu Po Si-laje, může dojít i k tomu, že mohou být členové Ťiangovy frakce v budoucnosti snadno pohnáni před soud za zločiny, které se dostávají v poslední době stále více na povrch. Diskutuje se nejenom o 13 let dlouhé represivní kampani proti duchovní škole Falun Gong, ale také o nelegálních obchodech s lidskými orgány politických vězňů, případech mučení ve vězeních, mimosoudní věznění a desítkách tisíc obětí na životech.

Nesení zodpovědnosti se Ťiangova frakce, která si upevňovala svoji moc pomocí represivní kampaně proti Falun Gongu, chce samozřejmě vyhnout, a proto se snaží ze všech sil bojovat o dosazení svých členů do vedoucích funkcí komunistické strany.

Článek byl redakčně upraven. Přeložil Milan Kajínek.

small United Kingdom

 

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.



mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?

 

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Čtěte také:

Komunistická strana Číny chystá změnu vedení, Peking je bedlivě střežen

Dalajláma: Pro Čínu neexistuje jiná alternativa než politická reforma

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video)

Čínský režim čeká zásadní přiznání, které může vést k jeho pádu – analýza situace

Exkluzivně z Číny: Proč se Si Ťin-pching zdráhá převzít nejvyšší post ve státě

Čína: Pád funkcionáře Po Si-laje vynáší na světlo skandál s odběry orgánů

Bylo rozhodnuto o sestavení nejvyššího vedení strany, říká zdroj

Čínský režim v krizi: Vnitřní mocenské boje