20121108 ginger
Zázvor. (Flickr.com/Just Peachy!)

Zázvor může být používán nejen jako zelenina či koření, ale také jako lék. Podle čínské medicíny zázvor vniká do energetických kanálů plic, sleziny a žaludku.

Podle farmakologických průzkumů zabraňuje zázvor stárnutí a zlepšuje okysličení, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a podporuje trávení. Ti, kteří mají nemocné ledviny, by jej neměli používat, protože zázvor ledviny zatěžuje.

Zázvor má ostrou chuť a je dobrým pomocníkem při nachlazení, odstranění kašle a zahlenění. Používá se k léčbě „chladných“ nemocí (pozn.red.: výraz z čínské medicíny) a neměl by se používat na nemoci „teplé“. V čínské medicíně mají různá jídla různou „teplotu“. Teplota jídla tak částečně určí, jak bude na tělo účinkovat.

Cílem je obnovit rovnováhu v těle. Proto pokud je neduh studený, jako například kašel nebo rýma, mělo by se užívat jídlo teplé, jako zázvor a polévka ze šalotky. Naopak, pokud je neduh teplý, jako suché bolavé hrdlo spolu s pocením, mělo by se užívat jídlo studené, což je banán, okurek, tofu, atd.

Horký nápoj připravený z vařeného zázvoru spolu s třtinovým cukrem může být účinným prostředkem v boji proti nachlazení.

Před použitím uvedených potravin a doplňků stravy se prosím poraďte s lékařem čínské medicíny.

Hlavními redaktory China Research Group jsou Dr. Benjamin Kong ze Švédska a Dr. Xiu Zhou z Německa.

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Horký zázvorový nápoj – zdatný chřipkobijec

Ženšen jako magický kořen života