20121108 kancelar
Bývalý prezident Ťiang Ce-min ve Velké síni lidu v Pekingu, 9. listopadu 2011. (Minoru Iwasaki/Getty Images)

Těsně před osmnáctým sjezdem Čínské komunistické strany (ČKS) proběhla v japonských médiích zpráva, že by měla být zrušena kancelář bývalého čínského vůdce Ťiang Ce-mina v budově Ústřední vojenské komise. Informaci přebrala BBC z japonského deníku Sankei Shimbun.

Informátor z  čínské armády pro deník uvedl, že i po odstoupení Ťianga z  vojenské komise v roce 2004 si v  budově stále držel prostornou kancelář s několika osobními tajemníky, kterou často využíval k setkáním s vojenskými důstojníky a veliteli za účelem upevnění svého vlivu v armádě. Po předání moci na 17. sjezdu ČKS se však současný generální tajemník Chu Ťin-tcho a premiér Wen Ťia-pao začali o jeho kancelář zajímat.

Deník Sankei Shimbun dále uvádí, že během patnácti let, kdy byl Ťiang u moci, povýšil 81 generálů s jejichž pomocí založil v armádě vlastní mocenskou frakci. Ta však byla oslabena s nástupem nového vůdce Číny Chu Ťin-tchaa a nyní mu projevuje náklonnost pouze šest ze současných třiceti osmi generálů. Navíc se předpokládá, že po plánovaném osmnáctém sjezdu ČKS bude posláno pět z nich do důchodu. Posledním Ťiangovým stoupencem bude tedy jeho bývalý ministr Ťia Tchin-kan, zástupce ředitele Generálního politického oddělení.

Nový vůdce strany Si Ťin-pching, který má přebrat moc 8. listopadu 2012, bude podle mnoha zdrojů zodpovědný za rozvoj vojenské techniky a zbraní, zatímco odstupující lídr Chu Ťin-tchao bude předsedou ústřední vojenské komise. Chuova mocenská frakce bude mít pod kontrolou lidské zdroje armády a operační velení.

Článek byl redakčně zkrácen a upraven. Přeložil Michal Cabejšek.

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Boj o nejvyšší vládní posty v Číně graduje

Dalajláma: Pro Čínu neexistuje jiná alternativa než politická reforma

Všechny oči sledují, jak dopadne soud s tajemníkem Po Si-lajem. Vytvoří se precedent?

Komunistická strana sestavila šokující zprávu o zločinech dvou svých funkcionářů

Komunistická strana Číny chystá změnu vedení, Peking je bedlivě střežen