20121111 gorbacov
Si Ťin-pching (Xi Jinping) v březnu 2012 v Pekingu. (Lintao Zhang/Getty Images)

Co se momentálně jeví jako denverský či dallaský klan existující v Číně, je ve skutečnosti ještě temnější skupina ovlivňující budoucnost Číňanů a potažmo celého světa.

Národ o počtu 1,3 miliardy, vždy pilný a zvyklý na nedostatky vedení, řídí a současně zneužívají kliky čínské Komunistické strany (KS Číny) na všech úrovních státu. Jejich nejvyšší špičky se každých deset let na nejvyšších mocenských pozicích mění, ale zákulisní boje zůstávají často spíše utajené. 

Kdo bude přesunut a na jakou pozici se sice má rozhodnout na 18. stranickém kongresu KS Číny, ale kostky byly vrženy už před pěti lety na 17. stranickém kongresu v roce 2007. Novým stranickým šéfem se stane „princátko“ Si Ťin-pching, syn váženého generála čínské lidové osvobozovací armády, čímž má v rukou nejdůležitější mocenské postavení v zemi. Skutečně?

Uplynulých deset let dokázalo, že Ťiang Ce-min, který musel odejít z důvodu vysokého věku, obsadil zavčasu některé důležité posty svými stoupenci. Těchto pánů se jeho následovník Chu Ťin-tchao nemohl jen tak zbavit, když nechtěl ohrozit svou vlastní pozici. Teprve nyní se mu podařilo řadu z nich „odstranit“, avšak nestalo se tak jeho zásluhou, jedná se spíše o to, že je dostihly jimi spáchané zločiny. 

Vybavíme si přitom okamžitě případ tajemníka Po Si-laje, kterého udal jeho vlastní zástupce, policejní šéf Wang Li-tün, který ze strachu z najatých vrahů uprchl v únoru na americký konzulát v Čcheng-tu. Dále nám na mysl přijde Poova žena - právnička Ku Kchaj-laj, odsouzená podmíněně k trestu smrti za vraždu Angličana Neila Heiwooda. Po Si-laj sám plánoval se svým přímým nadřízeným Čou Jung-kchangem puč ve straně proti Si Ťin-pchingovi, který měl propuknout kolem roku 2014. Uvnitř komunistické strany stojí „vařící se kotel“, který je přitápěn vnitrostranickými boji o moc.

Tichá voda bývá hluboká

Si Ťin-pching je považován za mlčenlivého, dobře informovaného a lidumilného člověka, díky čemuž se mu dařilo zaujímat v komunistické straně vždycky vysoké posty. Interně je však považován za naprosto ctižádostivého kariéristu.

Je patrné, že se velmi brzy naučil mlčet. To zvládají nakonec všichni Číňané, jejichž rodiny byly postiženy masovými vražednými čistkami Maovy éry a vystaveny potupením od Rudých gard hlavně v době kulturní revoluce. Otec Si Ťin-pchinga byl také mezi oběťmi Kulturní revoluce. Co to asi pro děti těchto lidí znamenalo, se dnes už můžeme dočíst jen v knihách. Jedno je jisté - naučily se mlčet.

Co se v případě Si Ťin-pchinga za jeho mlčením skrývá, nikdo neví. Jeho otec byl rehabilitován a stal se vysoce ctěným generálem. Jeho syn, jak říkají Číňané, není ostrý, ale není jeho mlčení tajnou zbraní? Načpak ji i sebe nakonec použije?

Hora naléhavých a nevyřešených úkolů se v Číně velmi brzy promění ve vulkán, který může kdykoliv vybuchnout, pokud se zjevně nezmenší propast mezi chudými a bohatými vrstvami. To by ovšem znamenalo zavření oné „korupční samoobsluhy“ pro partajní šéfy a jejich příbuzné a provedení reformy a čistky v celém politickém systému.

Komunisty řízené hospodářství se musí přeměnit na volné hospodářství, škody na životním prostředí je třeba správně pojmenovat, napravit a už se nesmí opakovat. Zdraví obyvatelstva musí být chráněno a musí být vybudován sociální systém pro nemocné a staré lidi. V neposlední řadě musí být povolena svoboda projevu.

Reformy by měly reálně zahrnovat uzavření pracovních táborů, ukončení pronásledování demokratů a společností věřících, jako jsou domácí církve či Falun Gong, a zřízení právního státu, v němž budou odstraněny veškeré tajné stranické soudy.

Může se však někdo takový, jako je Si Ťin-pching, jemuž „straničtí kolegové“ eventuelně dokonce usilují o život, věnovat také ještě jiným úkolům, než je zabezpečení vlastní moci? Režim má tolik strachu z vlastního lidu, že všichni, co mají co dělat s opozicí, byli před stranickým sjezdem posláni do vězení, do domácího vězení nebo do vyhnanství ve vzdálených provinciích. Může snad takový člověk otevřít stavidla k bráně sebeurčení osvobozeného lidu? Zřejmě je to naivní představa.

Mnozí lidé na západě se dokonce ptají, jestli Si Ťin-pching nebude pro Čínu novým Gorbačovem, který rozpustí komunistickou stranu. Ale Číňané si to spíše nemyslí. V podstatě jediným řešením, co by této zemi mohlo dlouhodobé pomoci, je radikální rozpuštění Komunistické strany Číny. 

Na toto téma mají Číňané jeden vtip: „Pu kaj pi s', kaj le jie s'." (Překlad: „Bez reformy strana zemře – s reformou zemře také, neboť po reformě už nebude existovat.")

 

Přeložila Míla Chocholová

small Germany

 

Čtěte také:

Čínský režim zahájil 18. sjezd. Doprovázen je nesmyslnými až směšnými zákazy a tvrdou kontrolou

Dalajláma: Pro Čínu neexistuje jiná alternativa než politická reforma

Komunistická strana se drží u moci skrze Mao Ce-tungův odkaz

Po Si-laj byl formálně vyloučen z komunistické strany

Čína: Jaký je odkaz bývalých vůdců komunistické strany?

Boj o nejvyšší vládní posty v Číně graduje

Komunistická strana Číny chystá změnu vedení, Peking je bedlivě střežen

Čínský režim čeká zásadní přiznání, které může vést k jeho pádu – analýza situace

Exkluzivně z Číny: Proč se Si Ťin-pching zdráhá převzít nejvyšší post ve státě

Čína: Pád funkcionáře Po Si-laje vynáší na světlo skandál s odběry orgánů

Bylo rozhodnuto o sestavení nejvyššího vedení strany, říká zdroj

Čínský režim v krizi: Vnitřní mocenské boje

 

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.

mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4