Světové turné souboru Shen Yun Performing Arts. (shenyunperformingarts.org)
(shenyunperformingarts.org)

Pražské kongresové centrum navštíví světová špička v oblasti klasického čínského tance a hudby - newyorský soubor Shen Yun Performing Arts.

Umělecký soubor Shen Yun Performing Arts oživuje po celém světě odkaz pěti tisíc let čínské kultury již od svého založení v roce 2006.

Profesionální provedení, vysoká kvalita představení, nadšený ohlas publika a pořadatelských organizací umožnily souboru postupně navštívit významná kulturní centra. Získal uznání světové umělecké elity a zařadil se mezi nejhodnotnější světové kulturní bohatství jako naprostý unikát.

Soubor je světovou špičkou v oblasti klasického čínského tance a hudby. Svým mistrovským tanečním uměním, unikátním složením živého orchestru, pěvci nevídaného kalibru a obřími multimediálními kulisami oslovuje diváky po celém světě.

Jádrem Shen Yun Performing Arts je taneční soubor čítající desítky vynikajících tanečníků a tanečnic klasického čínského tance, pomocí něhož předávají umělci publiku to, co mnohdy nelze vyjádřit slovy.

Právě tento „YUN“ nebo-li vyjádření vnějšího vnitřním (velmi zjednodušený překlad), je tím základním kamenem klasického čínského tance.

Na pódiu ožívají mýty a legendy ze staré Číny, proslulé příběhy o morálce a nebeských bytostech, etnické tance, odívání a kultura různých čínských dynastií. To, co bylo jednou ztraceno, se skrze představení Shen Yun opět navrací zpět - podstata prastaré čínské kultury. Více o Shen Yun...

 

„Taneční výkony byly vynikající, znamenité. Tanečníci jsou výborní... jsem rád, že jsem přišel. Nevidí se to každý rok. Je to mimořádná záležitost, něco autentického." - Milan Uhde, bývalý český ministr kultury a dramatik. Další reakce diváků >>

 

 
Kongresové centrum Praha - 2. 4. 2013 (19:30) ; 3. 4. 2013 (19:30)
 

 

Upoutávka pro připravované turné v roce 2013

(30 sekund)

Další video materiály

Evropské turné:

- Vídeň - Londýn - Brusel - Haag - Berlín - Lausane - Frankfurt - Praha - Linkoping - Stockholm - Paříž -

* Oficiální stránky souboru * Všechny související články * Reakce diváků * Video *

Deník Epoch Times je mediálním partnerem představení Shen Yun.

 

                 Čtěte dále..


Video

Pro každé světové turné tvoří soubor Shen Yun Performing Arts nové představení s novými tanečními a pěveckými výstupy, originálním orchestrálním doprovodem a obřími multimediálními kulisami.

Konečnému uvedení celovečerního představení na světová jeviště vždy předchází rozsáhlá spolupráce početného týmu choreografů, skladatelů, tanečníků, hudebníků a grafických designérů.

Pro každé představení musejí být ručně ušity stovky kostýmů a vytvořeny stovky tupé, bot a rekvizit.

Ještě než soubor odjede na světové turné po Evropě, Asii a Severní a Jižní Americe, stráví umělci tisíce hodin na pečlivých přípravách každého jednotlivého detailu představení.

 

Úvodní video představení

(4 minuty)

 

Hlouběji do tajů klasického čínského tance (anglicky)

(18 minut)


 

Reakce diváků

Významné osobnosti z oblasti tance a hudby vyjádřily svůj obdiv pentatonice západních a východních nástrojů skupiny Shen Yun Orchestra a technické zdatnosti tanečníků, za níž stojí celoroční tvrdá práce a laskavé vedení učitelů z akademie Fei Tien.

Potomci královských rodin a šlechtických linií říkají, že společně s představením Shen Yun se na kulturní jeviště vrací velkolepost představení mocných císařských dvorů.

Velký význam má vystoupení Shen Yun také pro samotné čínské publikum, které v něm cítí svěží návrat kulturního odkazu dvaceti čínských dynastií, který byl ztracen v politických bojích za vlády komunismu.

Soubor tvoří a vystupuje nezávisle na současném čínském režimu a čítá řadu známých čínských uměleckých osobností, které se rozhodly obnovit ztracený kulturní odkaz svojí země. Dědictví zanechané dvaceti čínskými dynastiemi mohou dnes díky Shen Yun obdivovat diváci po celém světě.

 

Herečka Cate Blanchettová.
Herečka Cate Blanchettová.

 

 

Cate Blanchettová, oscarová hollywoodská herečka

„Úroveň obratnosti, ale také síla  vyobrazení a příběhů byly udivující. A také to bylo samozřejmě nesmírně krásné.” *

 

 

 

 

Její Výsost princezna z Kentu na premiéře Shen Yun Performing Arts v Londýnském Coliseu. (Huw Greenwood/ SOH Radio Network)
Její Výsost princezna z Kentu na premiéře Shen Yun Performing Arts v Londýnském Coliseu. (Huw Greenwood/ SOH Radio Network)

 

 

Její královská Výsost princezna z Kentu 

„Ohromně vám za uvedení Shen Yun zde v Londýně děkuji. Navštívit toto představení pro mne znamená velkou čest i potěšení, jsem teď čínskou kulturou 'úplně posedlá’.” *

 

 

 

 

Světoznámá pěvkyně Lucia Alibertiová. (se svolením L. Alibertiové)
Světoznámá pěvkyně Lucia Alibertiová. (se svolením L. Alibertiové)

 

 

Lucia Alibertiová, světoznámá pěvkyně, které se přezdívá „Královna bel canta" 

„Z pódia přicházela velká energie, aby publikum zanechala v úžasu a naprostém tichu. Zpěvy byly velmi dobré." *

 

 

 

Hraběnka Bobrinskoyová po představení Shen Yun v divadle Davida H. Kocha v newyorském Lincolnově centru. (Joshua Philipp/ The Epoch Times)
Hraběnka Bobrinskoyová po představení Shen Yun v divadle Davida H. Kocha v newyorském Lincolnově centru. (Joshua Philipp/ The Epoch Times)

Hraběnka Bobrinskoyová z rodové linie Kateřiny Veliké 

Poznamenala, že za vlády komunistického režimu zažila čínská země „zničení celé úžasné, překrásné, historické Číny. To, co dnes tento soubor dělá, se rovná jejímu skutečnému obnovení. Je to jako zázrak. Nemohu uvěřit svým očím při tom, co vidím…” *

 

 

Robert Stromberg, držitel ocenění Emmy a Oscar a produkční designér filmů Avatar a Alenka v říši divů. (Velká Epocha)
Robert Stromberg, držitel ocenění Emmy a Oscar a produkční designér filmů Avatar a Alenka v říši divů. (Epoch Times)

Robert Stromberg, držitel Oscara a ceny Emmy, produkční designér filmů Avatar a Alenka v říši divů 

„Je to naprosto překrásné. Bylo to tak inspirující, myslím, že jsem možná našel pár nových nápadů pro příštího Avatara. Bylo to velmi unikátní vystoupení. Bylo fantastické vidět, jak se ta široká škála různých druhů jevištního umění spojí dohromady v jeden celek.” *

 

John McColgan byl na představení Shen Yun Performing Arts v Dublinu naprosto unešen tanečníky a jejich schopnostmi. (Martin Murphy/The Epoch Times)
John McColgan byl na představení Shen Yun Performing Arts v Dublinu. (Martin Murphy/The Epoch Times)

 

John McColgan, zakládající ředitel Tyrone Productions a producent Riverdance

„Byl to pro mě zážitek, tančili tak elegantně a přitom dynamicky, jsou velmi nadaní.” *

 

 

 

 

Milan Uhde pri rozhovore pre televíziu NTD. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Milan Uhde po představení v Brně. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

 

 

Milan Uhde, bývalý český ministr kultury a dramatik 

„Taneční výkony byly vynikající, znamenité. Tanečníci jsou výborní... jsem rád, že jsem přišel. Nevidí se to každý rok. Je to mimořádná záležitost, něco autentického.” *

 

 

 

 

 

Houslový virtuos Pavel Šporcl byl z představení velice mile překvapen. (Foto: Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Houslový virtuos Pavel Šporcl po představení v Brně.(Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Pavel Šporcl, český houslový virtuos

„Byl jsem velice mile překvapen, to představeni je moc krásné, velice barevné, jsou tam úžasné taneční výkony, umělci, zpěváci atd., takže celkový dojem je velmi krásný. Byl jsem moc rád, že jsem také viděl naživo čínské housle, virtuoska byla úžasná."

 

Další reakce...

 


„Velká dynastie Tang byla v čínské historii tou nejskvostnější. Muži z dynastie Tang byli schopni ‘ulovit tygra v horách nebo chytit draka v oceánu’. Oplývali velkou mužností, sebedůvěrou, klidem a s pevnou vůlí následovali cestu k získání ctnosti,” říká známá čínská intelektuálka paní Lin Xiling, která žije ve Francii.

„Kde v dnešní Číně můžete nalézt silného muže s vnitřním klidem? Je těžké nalézt opravdového muže, který může ‘nést ctnost na ramenou z oceli’, ale bubeníci z dynastie Tang [tanec programu Shen Yun z roku 2007] skutečně ukazují ducha čínských mužů a dávají mi naději na to, že uvidím obrodu našeho národa,” řekla paní Lin.

 

Tu Yulanová, předsedkyně tchajwanského Rotary Clubu Yangde v Taoyuanu: „Je to opravdu nádherné. Ať už jsou to barvy kostýmů, nebo tanec, je to stejně krásné, jako kdyby bohové sestoupili z nebes do lidského světa.” *

 

Andrea Beňová, slovenská televizní produkční: „Je to úžasné. Očekávala jsem něco velmi specifického a nezklamala jsem se. Bylo to vynikající.“

 

Gary Daverne v současnosti nejznámější novozélandský skladatel a dirigent: „Je to zážitek, skutečný zážitek. Představení, jako je tohle, prostě nevidíte každý den. Viděl jsem stovky představení po celém světě a tohle je všechny vysoce převyšuje. Je to zkrátka fantastické představení.” *

 

Štefan Zima, specialista na tradiční lidovou kulturu, bývalý sólista Lúčnice a umělecký náměstek SĽUKu, byl uchvácen lehkostí, jakou se tanečníci téměř vznášeli: „Klaním se a blahopřeji tanečníkům, skutečně parádní výkony.“ *

 

Judy Wilesová, bývalá tanečnice a lektorka baletu ve slavné anglické taneční škole Royal Ballet, prohlásila: „Cokoliv, co vypadá tak dobře jako toto, má za sebou spoustu let tvrdé dřiny.“ * 

 

Peter H. Gistelinck, výkonný ředitel Komorního orchestru ve Philadelphii: „Myslím, že spatřit jeho půvab je nesmírně zajímavé. Již dříve jsem s přáteli a kolegy rozebíral jejich choreografii, tanec, kostýmy a hudbu. Jsem výkonný ředitel Komorního orchestru ve Philadelphii, takže jsem samozřejmě na hudbu citlivý, ale vystoupení se mi vážně poslouchalo skvěle.“

 

Birgitta Svendénová, generální manažerka a zpěvačka švédské Královské opery. „Je to zajímavá show. Jestli chcete vidět něco opravdu neobvyklého, něco, co jsme v této zemi ještě nikdy neviděli, rozhodně byste na ně měli jít.”

 

Rakouská modelka Cat Bennini: „Celá choreografie a to, jak jsou umělci k sobě ohleduplní na jevišti, že tu jsou jeden pro druhého, to mi každopádně zůstane hluboko v paměti.” *

 

Ron Scott, prezident hollywoodské PR: „Je to ohromující - mrazilo mě z toho v zádech. Je v tom tak mnoho talentu!“ řekl po představení. „Neměl jsem tušení, že by to mohla být tak obrovská produkce.” *

 

Miss USA 2010 Jessica Black: „Ať je to smutné, nebo je to šťastný okamžik, začne vám běhat mráz po zádech a máte husí kůži a cítíte, že to ve vás dlouho doznívá. Je jedno, jestli je vám pět nebo šedesát pět, je to jednoduše obdivuhodné představení.” *

 

Rahul Vohra, indický divadelní i filmový herec a režisér: „Hudba je neobyčejně kvalitní a to spojení tradiční a západní klasiky, to je prostě fenomenální!” *

 

Björn Skifs, jeden z nejoblíbenějších švédských umělců a bavičů posledních čtyřiceti let: „Je zřejmé, že se jedná o starověkou kulturu, a je povzbuzující vidět, že tak nějak stále žije i v moderní době. Dnešní večer jsem si opravdu užil.”

 

Renomovaný operní režisér Dr. Irving Guttman: „Oni pohybem vyprávějí příběhy, je to vzrušující. Není to jen samé tančení a tančení, to je sice pěkné, ale o tom to není. Tohle je o udržování kultury skrze pohyb a tanec a není to jen zábavné, ale i důležité, že lidé v publiku tuto kulturu cítí. Cítí tu starobylou kulturu v pohybech a povzbuzení v tanci, což je fantastické, protože ne každá kultura to v tanci dokáže zobrazit. Minulý rok se mi to strašně líbilo a na dnešní noc jsem se opravdu těšil. Na mě a mé přátele to velmi zapůsobilo, bylo nádherné zažít tak skvostný večer.” *

 

Ron Losby, prezident americké společnosti Steinway & Sons, čelního světového výrobce klavírů: „Myslím, že ten tanec je mimořádný. Má dobrou choreografii. A samozřejmě je extrémně barevný. Je to docela inspirativní, protože očividně se tu skrývá hodně poselství za tancem, který je podle mého názoru velmi zajímavý a hodně odlišný od baletu.“ *

 

Deník Epoch Times je mediálním partnerem představení Shen Yun. 

Čtěte dále:

Představení Shen Yun oslovilo bratislavské diváky (video)

Shen Yun v Brně opět zazářil (video)

Shen Yun se rozloučil s Brnem - čtyři opony a ovace ve stoje

Shen Yun Brno 2011: Reakce publika

Úvod do klasického čínského tance (1/9)

Orchestr Shen Yun: Probuzení smyslů sjednocením dvou hudebních tradic (2/9)

Kouzlo digitální projekce Shen Yun (3/9)

Čínský etnický tanec: Pohled na čínskou rozmanitost (4/9)

Čínské mýty a legendy ožívají v představeních Shen Yun (5/9)

Kostýmy Shen Yun – objevte umění čínského odívání (6/9)