20121201 odpadky
Ilustr. foto. (CRISTINA QUICLER/AFP/Getty Images)

Ve Švédsku mají tak výkonné a kvalitní spalovny odpadků, že jejich produkcí vytápějí až pětinu domů. Švédové chtějí tento zdroj energie používat i nadále, a protože nemají dost vlastního smetí, začínají odpad dovážet.

Ano, není to pouhý žert. Evropské země, zejména Norsko a Pobaltí, dodávají odpadky Švédsku jako surovinu k vytápění domácností. Zájem mají i vzdálenější evropské země, například Británie, Itálie a Balkán.

Díky Švédsku se tak ulevuje zemím, které nemají třídění odpadu a jeho zpracování na tak vysoké úrovni. Jinak by podstatná část odpadu musela zůstat ležet na skládkách. Některá italská města mají dokonce problém se zahlcením odpadky a jejich skládky produkují větší množství skleníkových plynů, než by vzniklo při spalování odpadů.

V neposlední řadě je třeba zdůraznit, že země, ze kterých Švédsko smetí dováží, za to seveřanům ještě zaplatí.

Ve Švédsku stále roste počet tepláren a spaloven. V loňském roce bylo dovezeno 850 tisíc tun odpadků, ale ani to dosud nedokázalo pokrýt 100% poptávky.  

Seveřanům se tak skvěle daří navázat na plán Evropské komise, která roku 2008 schválila postupné, avšak výrazné snížení skládek odpadků v zemích EU. Dosud však skončí na skládkách více než třetina veškerého odpadu.