Lidé v Rusku při nákupech. (NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/Getty Images)
Lidé v Rusku při nákupech. (NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/Getty Images)

Rusko - Země, která byla postižena vnuceným ateismem téměř nejvíce (hned po Číně) se nyní děsí z předpovědi o blížícím se konci mayského kalendáře.   

Věštba o konci světa, situovaná na 21. prosince 2012, dokázala u běžných občanů vyvolat takovou paniku, že lidé začali skupovat potraviny a také svíčky a sirky, takže některé obchody již zejí prádznotou.

Stačila jedna "nevinná" zpráva v místních novinách, a panika ovládla například burjatskou metropoli Ulan-Ude nebo město Omutninsk asi 700 kilometrů východně od Moskvy, kde následně vzali obyvatelé obchody útokem.

Poslanci ruského parlamentu proto vyzvali média, aby teorie o konci světa nešířila.

Situace je tak napjatá, že dokonce ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov musel uklidňovat obyvatelstvo. Rovněž poslanci státní dumy a též zástupci pravoslavné církve vystoupili se svými projevy, aby uchlácholili panikařící občany.

Obzvláště lidé ve výkonu trestu, kteří se nacházejí ve vězení, projevují silné obavy. Již v průběhu listopadu navštívil ženské káznice pravoslavný kněz Tichon Iršenko a snažil se vězenkyním pomoci od skupinové psychózy. V trestných zařízeních panuje stísněná nálada a přibývá pokusů o útěk, informoval kněz.

Problémy s davovou psychózou nemají pouze v Rusku, také Francie bude muset řešit, například co si počne se zástupy lidí, kteří se podle předzvěstí chtějí uchýlit do nenápadné pyrenejské vesnice Bugarach. Podle předpovědí bude místní hora vysoká 1 231 metrů údajně zkázy ušetřena, a tak zde lidé hledají útočiště.

Mayové očekávají lepší časy

Sami Mayové naopak žádné obavy nemají. Podle jejich kalendářního cyklu se připravuje veliká změna, která má podle nich v novém baktunu (období) přinést lepší časy na Zemi.

Situace je zároveň příležitostí pro každého člověka, pro pohled do svědomí a přehodnocení dosavadního života, což může pomoci nalézt lepší životní cestu v budoucnosti a potažmo zmírnit paniku z již věky očekávaného bájného "posledního soudu".