20121220 eu
Ilustrační foto. (NTD News)

Evropská unie schválila minulý týden rezoluci, která zahrnuje i Zprávu o stavu lidských práv a demokracie za rok 2011.

Čína byla ve zprávě zmíněna v souvislosti se třemi tématy: svoboda myšlení, přesvědčení a svoboda vyznání.

Zpráva vyjadřuje obavy ohledně zacházení s různými skupinami obyvatel, včetně muslimů, buddhistů a křesťanů. Zvláštní pozornost pak věnuje perzekuci Tibeťanů a obviněním čínského režimu z násilného odebírání orgánů pronásledovaným příznivcům duchovní praxe Falun Gong.

Čína je rovněž kritizována za nadměrné užívání trestu smrti, cenzuru a pronásledování lidí, kteří se snaží proti potlačování lidských práv vystupovat.

Leonidas Donskis, který je členem Evropského parlamentu, pomohl s návrhem rezoluce. Podle vlastních slov doufá, že Čínu vyprovokuje k činům: „Musíme jim poslat velmi jasnou a zřetelnou zprávu, že takové jednání je nepřijatelné.“

Evropská unie se stala laureátem Nobelovy ceny míru za rok 2012. Podle kyperské ministryně zahraničí to pro ni představuje velký závazek a odpovědnost.

„Nobelova cena je oceněním našich minulých úspěchů, ale také nás zavazuje k další spolupráci a k tomu, abychom zdvojnásobili naše úsilí při prosazování a ochraně lidských práv, jak v samotné unii, tak i kdekoliv jinde na světě,“ říká kyperská ministryně zahraničí Erato Kozakou-Marcoullisová.

Evropská unie sestavuje svou zprávu každý rok. Snaží se v ní také o zmapování pokroku v oblasti rozvoje lidských práv, ale i o pojmenování problematických témat, kterým je třeba se věnovat.

 

Čtěte také:

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video)

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)