20121224 veda priroda
Jeden z vrcholů Bernských Alp. Vědci objevili, že pobyt v přírodě dělá z lidí tvořivější jedince. (Ondřej Horecký/Epoch Times)

Pokud si chcete vylepšit tvořivé uvažování, možná je na čase vyšlápnout si do přírody.

Vědci z Univerzity Utah a Univerzity Kansas totiž přišli na to, že osoby, které strávily čtyři dny turistikou v divoké přírodě bez mobilního telefonu či jiných elektronických zařízení, si vedli v tvořivostních testech o plných padesát procent lépe než ostatní účastníci.

„Tohle nám ukazuje, že být v kontaktu s přírodou má skutečné, měřitelné přínosy pro tvořivé řešení problémů. Nic takového nikdy předtím nebylo formálně demonstrováno,“ uvedl v tiskovém prohlášení spoluautor studie David Strayer a dodává: „Pohřbít se za počítačem 24 hodin denně může mít své následky, a ty lze napravit procházkou do přírody.“

Jak tedy výzkum vypadal? Padesát šest účastníků výzkumu si vyrazilo na výšlapy do přírody, aniž by si s sebou mohli vzít jakoukoliv elektroniku. Čtařiadvacet z nich prošlo testem tvořivosti ještě před výletem a dvaatřicet jich bylo testováno po čtyřech dnech výpravy. Test spočíval v řešení slovních asociací. V průměru ti, kdo prošli testem po výletu, zodpověděli správně 6,08 otázek z deseti, zatímco ti, kteří do přírody nevyrazili, jen 4,14 dotazů z deseti.

Z výsledku ovšem není jasné, zda k lepšímu skóre přispěl pobyt v přírodě, odpočinek od technologie - anebo obojí. Mnoho studií již prokázalo přínosy trávení času v přírodě a tak je možné, že venkovní prostředí skutečně má na lidi příznivé účinky.

Část mozku, o které se vědci domnívají, že ji používáme pro tvořivé přemýšlení, se unavuje neustálým zpracováváním několika úloh při použití technologie. Odpočinek od počítačů a telefonů tak může být přesně to, co účastníci výletu potřebovali.

„Naše moderní společnost je plná náhlých událostí (reklamy, sirény, troubení, zvonění telefonu, alarmy, televize atd.), které se zmocňují naši pozornosti. Naopak přírodní prostředí je spojováno s jemným půvabem, který umožňuje, aby se náš výkonný systém pozornosti dobil,“ píší autoři studie.

 

small United Kingdom Přeložil: Ondřej Horecký