20121230 dopis
V dekoraci pro Halloween našla Američanka volání o pomoc z čínského pracovního tábora. (Getty Images)

Je to téměř neskutečné, aby jednoduché předměty denní potřeby spojovaly osudy lidí. K tomuto závěru mohla dojít jedna Američanka ze státu Oregon, poté co v dekoraci pro Halloween našla volání o pomoc z čínského pracovního tábora.

Aby na tento případ upozornila veřejnost, umístila zprávu z tohoto dopisu na Facebook. Jak se zdá, zafungovalo to. Americké úřady a Sears Holdings Corporation se začaly případem zabývat.

Podle zpráv amerických lokálních novin „Oregon Live“ zakoupila zmíněnou dekoraci paní Julie Keith už před rokem u Kmartu za 29,99 US dolarů. Dekoraci poprvé rozbalila až letos. Mezi umělými kostmi, náhrobními kameny a pavučinami pak objevila ukryté volání o pomoc. Volání o pomoc bylo napsáno směsicí angličtiny a čínštiny a má pocházet z pracovního tábora v čínské provincii Liao-ning. Julie Keith pak zveřejnila tento dopis na Facebooku.

 

Stálo v něm:

Dopis nalezený v Halloweenské dekoraci zakoupené v Kmartu.
Dopis nalezený v Halloweenské dekoraci zakoupené v Kmartu.

Vážený pane,

pokud náhodou tento výrobek zakoupíte, předejte prosím tento dopis dál mezinárodním organizacím pro lidská práva. Budou Vám vděčni a stále na Vás vzpomínat tisíce lidí, kteří tady trpí pod pronásledováním komunistické vlády v Číně.

Tento výrobek byl vyroben ve skupině 8, oddělení 2, v pracovním táboře Ma-san-ťia ve městě Šen-jang v provincii Liao-ning v Číně.

Lidé tady musí pracovat 15 hodin denně, bez sobot a nedělí nebo nějakých svátků. V opačném případě jsou mučeni, biti a musí snášet urážky. Za práci nedostávají téměř žádné peníze (pouhých 10 jüanů měsíčně, což odpovídá zhruba 1,21 euru). 

Lidé, kteří tu pracují, si odpykávají v průměru tresty vysoké 1 až 3 roky, ale bez odsouzení. Jsou jednoduše zavřeni do tábora bez jakéhokoliv právního podkladu. Mnoho z nich jsou příznivci Falun Gongu. Jsou zcela nevinní a vězněni jsou tady jen proto, že jejich víra neodpovídá názorům Komunistické strany Číny. Bývají také mnohem přísněji trestáni, než běžní vězni. 

Tento dopis nebyl podepsán.

 

Reakce na nalezený dopis

Sophie Richardson, ředitelka pro lidská práva v Číně Human Rights Watch, vyjádřila názor, že autenticita tohoto dopisu nemůže být sice prokázána, ale popis se přesně shoduje s jejími znalostmi o tomto pracovním táboře. 

Novináři z Hlasu Ameriky (Voice of America) se s pracovním táborem Ma-san-ťia telefonicky spojili. Bylo potvrzeno, že skupina 8, oddělení 2 v tomto táboře existuje. Muž, který telefonát přijal, se k dopisu nechtěl vyjádřit. Pořád dokola zdůrazňoval, že v jeho pracovním táboře se pracuje podle předpisů. 

Americký zákon zakazuje import zboží, které bylo vyrobeno nucenou prací. Podle zpráv z  Oregon Live už na tento dopis reagovaly U. S. Immigration and Customs Enforcement a Sears Holdings Corporation a zahajují vyšetřování.

Z některých stran se sice ozývají skeptické hlasy k autenticitě tohoto dopisu, ale Julie Keith se po svém nálezu stala zcela určitě mnohem obezřetnější při nakupování. Nyní prý dbá na to, aby zboží nebylo vyrobeno v Číně. 

Zahraniční spotřebitelé si nemohou být podle informací zjištěných Epoch Times jisti, že výrobky, které nakupují, nepocházejí z pracovních táborů. Existuje několik výpovědí svědků, že výrobky které se vyrábějí v pracovních táborech, jsou označovány jinými místy výroby a posílány do zahraničí.

V Číně mohou být občané odsouzeni do pracovního tábora bez soudního procesu. Dokonce i někteří čínští úředníci volají po zrušení sítě pracovních táborů, protože je údajně zneužívána úředníky v jednotlivých provinciích, kteří si zatýkáním vytvářejí levnou pracovnou sílu. Podle lidsko-právních organizací jsou v čínských pracovních táborech vězněny miliony lidí. 

 

small Germany Přeložila: Bohumila Chocholová

 

Čtěte také:

Bývalá vězeňkyně pracovního tábora Ma-san-ťia vypovídá o násilném podávání antipsychotik (video)

Bývalí političtí vězni dosvědčují tvrzení z moderního „vzkazu v láhvi“ (video)

Vězeňkyně odhaluje zvěrstva v pracovním táboře Masanjia

Tenká hranice mezi čínskými věznicemi a pracovními tábory

Dovoz z Číny se pro některé firmy stal noční můrou a z čínských dělníků jsou otroci Západu – říkají Hebnar a Fair Trade

Političní vězni v čínských pracovních lágrech musí vyrábět plyšová zvířátka na export

Stovky Číňanů brání příznivce Falun Gongu

Vnitřní síla zvítězí nad mučením

Made in China a Made in P.R.C. je jedno a totéž, ale mnozí spotřebitelé to nevědí

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video)

{jcomments off}