20130103labute.jpg
Labuť s mladými. (Ilustrační foto: Z. Danková/Epoch Times)

Praha – Zatímco pro některé je velký ohňostroj zdrojem veselí, jiným tvorům přináší smrt. Novoroční ohňostroj způsobil, že se Český svaz ochránců přírody rozhodl podat podnět České inspekci životního prostředí na porušení zákona na ochranu přírody a krajiny.


Nevhodné umístění odpálení ohňostroje – z pontonu na Vltavě mezi Karlovým mostem a pražským Střeleckým ostrovem - způsobilo smrt a zranění přesně nezjištěného počtu vodních ptáků, kteří byli vyplašeni.


V noci vyrušení a dezorientovaní ptáci padali zranění přímo mezi diváky ohňostroje. Jednu labuť se podařilo umístit do záchranné stanice Lesů hlavního města Prahy, jedna zřejmě utonula potom, co ji zraněnou policista vhodil neodborně do vody.


Podle slov Petra Stýblo z ČSOP každoročně novoroční veselí způsobuje smrt stovek, možná až tisíců ptáků. Petr Stýblo také upozornil na možnost, že ohňostroj mohl být odpálen odjinud, např. z Letné nebo z Petřína, přesto však i tam by byla zvířata rušena.


„Hejno vyděšených labutí doslova sestřelily dráty trolejového vedení na Mánesově mostě. Zakrvácené a popálené labutě spadly přímo mezi diváky ohňostroje,“ dodal podle deníku.cz ochránce přírody. Další ptáci padali přímo do vody. „Kolik jich bylo, se bohužel nedozvíme.“


Podle Lukáše Viktory z ČSO zimuje v hlavním městě na pět set a sedm set labutí. Letos je jich zde mimořádně více oproti jiným zimám. Ptákům však také škodí neodborné přikrmování od lidí nebo znečištění Vltavy, dodal Viktora.