20130107 lahev
Dopis nalezený v Halloweenské dekoraci zakoupené v Kmartu. (NTD News)

Jde o moderní verzi vzkazu v láhvi. Ten se dostal z čínského pracovního tábora až k jedné Američance.

Oregonské noviny Oregonian přinesly zprávu o dopise, který Julie Keithová našla v krabici s ozdobami na Haloween. Produkt žena koupila v říjnu 2011 v obchodě Kmart.

Krabice se do USA dostala z Číny, ale nepochází z továrny, jak tvrdí text na krabici. Je z pracovního tábora Ma-san-ťia v provincii Liao-ning.

Autor či autorka dopisu tvrdí, že zadržované osoby musí pracovat 15 hodin denně. Jejich mzda za měsíc nucených prací přitom činí méně než 40 korun. V táboře jsou údajně tisíce vězňů, mnoho z nich tvoří příznivci Falun Gongu.

Lidé, kteří táborem Ma-san-ťia prošli, potvrzují, co je v dopise napsáno.

„Do tábora Ma-san-ťia mě poslali v roce 1999. Vyrábějí se tam ručně dělané výrobky na vývoz. Většinou jsou z plastu a jedovaté. Já jsem vyráběla vánoční ozdoby a také pletené svetry. Musela jsem pracovat od pěti hodin ráno do jedenácti v noci,“ řekla příznivkyně Falun Gongu a bývalá vězeňkyně Taj Li-kuo.

 

Video poskytla Televize NTD


„Kromě přestávek na toaletu jsme museli celý den sedět a vyrábět ty výrobky. Neměli jsme ani den volna, ani nám nedali pořádně najíst. V našem případě jsme za práci nedostávali žádný plat,“ uvádí Kuo Jü-ťün, příznivkyně Falun Gongu a bývalá vězeňkyně.

Čínský systém pracovně-převýchovných táborů je nechvalně známý porušováním práv zadržovaných. Systém se široce využívá například pro pronásledování duchovní praxe Falun Gong. Americké ministerstvo zahraničních věcí v roce 2008 odhadlo, že až polovina z oficiálně zaregistrovaných vězňů jsou praktikující Falun Gongu.

Ten, kdo dopis napsal, ho nepodepsal, avšak požádal v něm, aby byl předán lidskoprávním organizacím.

Do Spojených států není povoleno dovážet produkty vyrobené vězni. Podle deníku Oregonian obvinění v dopise šetří americké celní a bezpečnostní složky.

Obchodní řetězec Kmart chce rovněž celou věc vyšetřit.

 

Související články:

Bývalá vězeňkyně pracovního tábora Ma-san-ťia vypovídá o násilném podávání antipsychotik (video)

Dovoz z Číny se pro některé firmy stal noční můrou a z čínských dělníků jsou otroci Západu – říkají Hebnar a Fair Trade

Političní vězni v čínských pracovních lágrech musí vyrábět plyšová zvířátka na export

Stovky Číňanů brání příznivce Falun Gongu

Made in China a Made in P.R.C. je jedno a totéž, ale mnozí spotřebitelé to nevědí

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video)

{jcomments off}