20130110 vlajka
Prezidentská vlajka ČR. (Wikmedia Commons)

Úlohu volby prezidenta, kterou dosud plnil Parlament, poprvé v historii převezmou všichni čeští voliči.

V prvním kole prezidentských voleb, od pátku 11. ledna, občané minimálně sami určí, kteří dva z devíti kandidátů postoupí do finále. Pokud první kolo přímé volby nerozhodne, finální kolo se má odehrát za dva týdny.

Poprvé mohou lidé v zemi rozhodnout, čí portréty se ocitnou na poštovních známkách nebo vyvěsí na úřadech a školách, kdo přečte novoroční projev, kdo bude udělovat milost či získá právo veta k přijímaným zákonům a bude reprezentovat zemi při vrcholných jednáních.

Lidé sami rozhodnou, zda poprvé v historii státu zasedne do čela vlády žena, prezidentka. Na výběr mají devět kandidátů, z nichž tři jsou ženy. Jako favorité jsou označováni bývalí premiéři Jan Fischer a Miloš Zeman.

Nejsilnější parlamentní strany podle ČTK nasadily senátora a místopředsedu ČSSD Jiřího Dienstbiera, místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku (ODS) a vicepremiéra a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Prezidentkami mají šanci se stát europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), její někdejší kolegyně a šéfka Suverenity Jana Bobošíková, a herečka, bývalá poslankyně a předsedkyně Klíčového hnutí Táňa Fischerová. Skladatel a výtvarník, který dosud výrazně nepůsobil v politice, je kandidát Vladimír Franz.

Pouze jeden z devíti kandidátů dosáhne odpovědnosti i výhod spojených s křeslem prezidenta.

Volební místnosti budou otevřeny v pátek 11. ledna od 14 do 22 hodin, v sobotu 12. 1. od 8 do 14 hodin.