20130110seniori

Senioři, ilustrační foto. (Foto: Christopher Furlong/Getty Images) 

S novým rokem 2013 odstartoval v ČR II. pilíř důchodové reformy. Ve všech krajských městech proběhnou na toto téma kulaté stoly za účasti odborníků.

K tradičnímu I. pilíři, který je založen na státním důchodovém pojištění, přibude další. Klienti, kteří vstoupí do II. pilíře, si mohou vybrat penzijní společnost, u které chtějí skládat své úspory.

II. pilíř spočívá v celoživotním důchodovém spoření u penzijní společnosti, kterou si klient sám vybere. Ve II. pilíři se klientovi sníží sazba pojistného na státní důchodové zabezpečení o 3%, tedy ze 28% na 25%. Současně bude odvádět pojistné na své osobní důchodové spoření ve výši 5% vyměřovacího základu.

Aktuálně se ke II. pilíři nabízejí penzijní společnosti, jako jsou Allianz, Česká pojišťovna, Česká spořitelna, Československá obchodní banka, Komerční banka a Raiffeisenbank.

Premiér Nečas řekl: Lidé musí dostat objektivní informace o důchodové reformě

Během patnácti kulatých stolů v krajských městech budou s občany o důchodové reformě diskutovat odborníci z Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva financí a Finanční správy ČR s pracovníky okresních správ sociálního zabezpečení, úřadů práce, finančních úřadů, penzijních fondů, profesních asociací a zaměstnavatelů.

„My chceme skutečně zajistit objektivní informace. To znamená, že i vláda bude informovat občany o konkrétních faktech, které se týkají celého důchodového systému," prohlásil již dříve premiér Petr Nečas.

Vládní kroky v oblasti informování občanů to potvrzují

„Odpovědnost bude na každém z nás, každý se bude moci sám rozhodnout, zda vstoupí do II. pilíře. Usnadnit rozhodování může dostatek informací, proto školíme odborníky tak, aby co nejlépe informovali veřejnost,“ sděluje Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Millerová a dodává, že jde o zásadní změnu pohledu české společnosti na zajištění ve stáří.

Ministr financí Miroslav Kalousek k tomu dodává, že není pravdou, že by vláda důchodovou reformu vysvětlovala nesrozumitelně. „Zdůrazňujeme, že reforma přináší výrazné posílení zásluhovosti a individuální odpovědnosti. Díky ní si lidé mohou snížit své zdanění práce i zajistit dědictví pro své potomky,“ upozorňuje ministr.

„II. pilíř disponuje jak výhodami, tak i řadou kritérií a podmínek, se kterými je potřeba se velmi dobře seznámit a jistě nebudou vyhovovat všem občanům. Zásadní je informace, že uzavřenou smlouvu nebudou lidé moci již nikdy zrušit. Avšak s ohledem na fakt, že se hovoří o oblasti důchodů, je nemožnost vystoupit možno chápat i jako ochranu občanů, aby si peníze na důchod neutratili ještě před vlastním odchodem do důchodu,“ uvádí webová poradna důchodové reformy.

„Stejně tak nebude možné ukončit ani přerušit pravidelné finanční úložky, pouze v nezaměstnanosti se odvod přerušuje automaticky,“ uvedl Petr Temelkov ze společnosti DataLife.

„Výše ukládané částky musí být přesně 3 % a 2 % z hrubé mzdy, ani více, ani méně. Zároveň musí účastníci počítat s tím, že nebudou mít možnost jednorázového výběru naspořených prostředků. Ani v rámci celého průběhu trvání smlouvy nebudou moci čerpat žádné finance,“ dodává.

Zásadní informací je také fakt, že v případě výplaty doživotní penze z II. pilíře se úspory nedědí. Pokud občan zemře ve spořící fázi, tak se naspořené finanční prostředky stávají předmětem dědictví. Při zvolení renty po dobu 20 let se stávají předmětem dědictví i nevyčerpané finanční prostředky při čerpání penze.
Pozůstalostní penze (sirotčí a vdovský důchod) nejsou přitom přiznány automaticky, je u nich zapotřebí splnit zákonné podmínky. Navíc jsou výrazně nižší než starobní důchod. Často se tak může stát, že dětem na sirotčí důchod již nárok nevznikne (jsou starší 26 let) a vdově vzniká pouze po dobu jednoho roku. U naspořených prostředků ve II. pilíři k této situaci dojít nemůže.


Důchodová reforma v kostce

• Do II. pilíře mohou lidé nad 35 let vstoupit do konce června, mladší kdykoliv.
• Mění se také III. důchodový pilíř, mimo jiné se zavádějí předdůchody.
• Začínají kulaté stoly ve všech krajích.
• K dispozici jsou letáky, manuál k důchodové reformě i speciální weby na adresách duchodovareforma.mpsv.cz nebo na duchodova.reforma.cz.
• Informační linka bude v provozu každý pracovní den na čísle 234 712 111.

Informace lze získat také telefonicky

Informace veřejnosti poskytne také speciální call centrum. Má číslo 234 712 111 a v provozu bude od 14. ledna vždy v pondělí a ve středu od 8 do 17 h, v úterý a ve čtvrtek od 8 od 15.30 h, v pátek pak od 8 do 14 hodin.

Pro zájemce je dále připraven Manuál k důchodové reformě a informační letáky, dostupný na okresních správách sociálního zabezpečení, úřadech práce či finančních úřadech, v elektronické podobě pak na webu. Letáky mají formát A5, vyjdou ve dvou verzích v celkovém nákladu 200 tisíc kusů.