První kolo prezidentských voleb je u konce. Postupují Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. (Martin Divisek/VLP/isifa/Getty Images a RADEK MICA/AFP/Getty Images)
První kolo prezidentských voleb je u konce. Postupují Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. (Martin Divisek/VLP/isifa/Getty Images a RADEK MICA/AFP/Getty Images)

 

První kolo prezidentských voleb je u konce. Do druhého kola postupují Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg.

Přímá volba prezidenta bude podle odhadů stát daňové poplatníky celkem 625 milionů korun. Minulé volby stály přibližně 15 milionů korun. Současná volba se prodraží, protože je přímá a také se bude konat ve dvou kolech.

Největší výdaje jsou za placení lidí ve volebních komisích. Částka za jejich odměny se pohybuje kolem 417 milionů korun. Členové komise dostanou patnáct set korun a podle funkce se odměny liší o přibližně dvě stě korun. 

Historicky první přímou volbu prezidenta v ČR sledují také zahraniční média, která přitahuje vysoká účast voličů a celkový průběh volby. Agentura AFP očekává příchod kandidáta, který půjde více vstříc Evropské unii, a Agentura Reuters vyzdvihuje důležitost volby prezidenta, který bude pro českou zemi morálním vzorem.

Druhé kolo volby proběhne za čtrnáct dní. Přímá volba prezidenta by mohla nastartovat pozitivní přístup Čechů k volbám a ukončit roky voličské apatie. K aktivnějšímu přístupu voliče podle některých názorů vyburcoval výsledek posledních krajských voleb.

 

Počet získaných hlasů:

1. Miloš Zeman 24,23%

2. Karel Schwarzenberg 23,36%

3. Jan Fischer 16,37%

4. Jiří Dienstbier 16,13%

5. Vladimír Franz 6,84%

6. Zuzana Roithová 4,95%

7. Táňa Fischerová 3,23%

8. Přemysl Sobotka 2,46%

9. Jana Bobošíková 2,39%Celkem se volilo v 14 904 okrscích po celé ČR i v zahraničí.

Volilo více než pět milionů a sto tisíc voličů, což je 61,3 % z celkového počtu 8 425 015 voličů. Jedná se o nejvyšší účast u voleb za posledních deset let.

 

Zdroj: volba-prezidenta.cz

Čtěte také:

ČR: Nastává první přímá volba prezidenta, od které nás dělí již jen pár hodin

Na Praze 7 proběhne historicky první místní referendum, má ušetřit půl miliardy za radnici

Kulaté stoly v krajských městech budou informovat občany o důchodové reformě