Seriál o významných událostech čerpá ze světové historie a se záměrem udržovat obecné povědomí a paměť poukazuje na historická ponaučení a připomíná významné osobnosti.

20130122-bozena-nemcova„Těžko povznésti ducha, když starost o chléb vezdejší jej tíží." - Božena Němcová

Božena Němcová (4. února 1820 Vídeň – 21. ledna 1862 Praha) byla jednou z nejznámějších českých spisovatelek. Svůj krátký život prožila za Rakousko-Uherské monarchie, náležela však k českým vlastencům. Je považována za zakladatelku novodobé české prózy. Božena se narodila jako Barbora Novotná, později, než se vdala za Josefa Němce, se podepisovala jako Barbora Panklová.

„Která kultura střední Evropy měla uprostřed 19. století, v čase George Sandové, ženu a spisovatelku takového formátu, jako byla Božena Němcová?" ptá se Jaroslava Janáčková, přední znalkyně české literatury 19. století.

Výročí jejího úmrtí si připomínáme 21. ledna, které následovalo po krátkém a tvůrčím životě, prožitém zejména v posledních letech ve značné chudobě až bídě.

Část úvodu k její světoznámé povídce Babička, která byla přeložena do mnoha světových jazyků, se učívali školáci v hodinách literatury nazpaměť. Němcové spisovná a libozvučná čeština byla dlouho vzorem krásného jazykového vyjadřování.

...

Celý článek naleznete ve speciálním tištěném vydání Morální základy české společnosti, které vychází 28. září 2015. Vydání lze objednat on-line na stránkách EpochTimes.cz, od září bude k dostání v pražských sítích PNS.

moralni-zaklady-ceske-spolecnosti2

Posbírali jsme citáty a záznamy z životů významných českých vládců, spisovatelů, umělců a myslitelů. Jejich receptem na dobrý a úspěšný život bylo pěstování ctností, dodržování morálních zásad a společenské etiky.

Ve výtisku české redakce deníku Epoch Times se vracíme zpět ke kořenům českého národa a poodhalujeme základy myšlení nejvýznamnějších postav české historie i hodnoty, které podle nich přinášejí lidem a společnosti štěstí, harmonii, prosperitu a klid v duši. Čtěte více...