20130124 kacinove2
Barmská menšina Kačinové. (NTD News)

Kačinové jsou národnostní menšina z Barmy, která bojuje s barmskou armádou od června 2011. Usilují o kontrolu nad vodními projekty v kačinské oblasti.

Barmská armáda zaútočila 14. ledna letecky na město Lajza. Nálet si údajně vyžádal tři civilní oběti a několik dalších zranění z řad Kačinů.

Od doby, kdy se konflikt mezi oběma stranami nanovo rozhořel, protestují stoupenci Kačinů ve třech amerických městech před čínskými ambasádami.

Vyzývají Čínu, aby zasáhla. Za vodními projekty stojí čínské společnosti a konflikt se přesouvá na čínsko-barmské hranice.

Čínské úřady loni v srpnu vrátily tisíce kačinských uprchlíků zpět do Barmy poté, co překročili čínské hranice. Podle čínské vlády tito lidé nesplňují statut uprchlíků.

„Naše požadavky byly velmi prosté. Chtěli jsme, aby se čínská vláda zapojila do tohoto procesu, tohoto politického vytváření dialogu mezi vládou Barmy a Kačinskou organizací za nezávislost. Koneckonců má Čína v Barmě své zájmy. Když říkáme, že má zájmy, míním tím ekonomické zájmy,“  říká mluvčí Svazu Kačinů N Sang Gum San.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí, Chung Lej, vyzval na pondělní (14. ledna) tiskové konferenci obě strany k vyjednávání. Dodal, že situace na hranici je stabilní a Čína hodlá i nadále chránit své občany před potyčkami v pohraničí.

Když Kačinové minulý týden protestovali na obou stranách hranice, čínská bezpečnost zabránila barmským Kačinům, aby překročili hraniční čáru.

Po sedmnácti letech příměří se napětí mezi barmskou vládou a kačinskou menšinou znovu vyostřilo kvůli rozvojovým projektům čínských firem. Jedná se zejména o stavbu přehrad na řekách Taping a Irawady. Přehrady byly postaveny na kačinském území, ale energie putuje do Číny. Barmská armáda se pokoušela nad lukrativními projekty získat kontrolu, přičemž vyhnala tisíce Kačinů.

„Klidně mohlo jít o jednu z hlavních příčin tohoto obnoveného etnického konfliktu. Ten je založen na čínském megaprojektu na výstavbu infrastruktury v Barmě, zejména v kačinském státě,“ uvedl mluvčí.

Kačinové již dlouho obviňují barmskou vládu z porušování lidských práv. Lidskoprávní organizace uvádějí, že od roku 2011 bylo ze svých domovů vyhnáno na sto tisíc Kačinů.

 

small United Kingdom (video)

 

Čtěte také:

Frontman U2 Bono byl fascinován setkáním s Aun Schan Su Ťij