20130125deti-ctou-jpg
  

Děti čtou odmala. (François Guillot/AFP/Getty Images)

V dnešní době vyspělé elektroniky, notebooků, laptopů, ultrabooků a jiných PC zařízení vyvstává otázka – jak můžeme motivovat děti, aby se vrátily ke čtení klasických knih?

Objevilo se zde motto: Vstávat a číst. Dobrý skutek nepočká


Tato motivace pochází z projektu, nazvaného „Čtení pomáhá“, který se originální formou snaží přivést děti k literatuře. Na stránkách projektu najdou děti seznam knih, které souvisí s charitativní stránkou projektu.

Knihy jsou určeny pro školáky a středoškoláky. Za každou přečtenou knihu dostane žák padesátikorunový kredit, který však neobdrží do vlastních rukou. Poté, co prokážou znalost přečtené knížky kontrolním testem, putuje kredit na některou z vybraných charit.

V současnosti se například sbírá 100 tisíc korun na interaktivní prolézačku Hřiště dobrodružství britského umělce Nilse Normana, která by se mohla umístit v některé z českých knihoven, dětských domovů nebo školek.

V současnosti je v ČR do čtení zapojeno přes 110 tisíc žáků a studentů, podařilo se zatím vybrat a poslat více než 16 milionů korun na různé dobročinné účely. Kam půjde pomoc ze získaných kreditů, rozhodnou dětští čtenáři. Projekt „Čtení pomáhá“ je otevřen dalším příchozím, kteří se mohou zaregistrovat na webových stránkách www.ctenipomaha.cz.


Doporučené knihy jsou rozděleny do kategorií podle věku čtenářů (1.–5. třída, 6.–9. třída a střední škola). Do každé kategorie je zařazeno nejméně dvacet knih k přečtení; do ankety nominuje knihy odborná porota vedená Zdeňkem Svěrákem. Dalšími členy poroty jsou Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a zástupci partnerů projektu.

Další knihy do seznamu postupně přibývají. Na řadě je například Ronja dcera loupežníka, Bratři Lví srdce, Harry Potter, Pouští a pralesem, 1984, Anděl, Cesta a mnoho dalších podle věkových kategorií.


Jak dopadla soutěž o nejlepší knihu


„Čtení pomáhá“ společně s Českou televizí a některými deníky vyhlásil soutěž o nejlepší knihu pro děti a mládež. V kategorii nejmladších (3.-5. třída) zvítězila kniha Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové. Vítězem v další kategorii (6.–9. třída) se stala kniha Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho. Nejvíce hlasů mimo nominované knihy v kategorii 3.–5. třída obdržela kniha Pippi Dlouhá punčocha od Astrid Lindgrenové a v kategorii 6.–9. třída obdržela největší počet hlasů série knih Hraničářův učeň od Johna Flanagana.


Čtenářské kredity pro charitativní projekty bude projekt „Čtení pomáhá“ vybírat spolu s Fórem dárců, renomovanými neziskovými organizacemi a partnery. 

20130125knihy
  

(Christopher Furlong / Getty Images)