20130126 koeficient
Sociální a ekonomické rozdíly se v Číně čím dál zvětšují. (NTD News)

Z oficiálních dat čínské vlády vyplývá, že míra redistribuce bohatství ve společnosti je na téměř stejné úrovni jako ve Spojených státech.

Čínský Národní statistický úřad minulý pátek zveřejnil výsledky měření Giniho koeficientu,který míru redistribuce bohatství popisuje.

Výsledek je 0.474,což je hodnota nad hranicí 0.4, kterou určila OSN jako hranici vhodné míry redistribuce. Spojené státy například v roce 2010 dosáhly hodnoty indexu 0.469.

Koeficient se měří na stupnici od 0 do 1. Nulová hodnota znamená, že bohatství je redistribuováno perfektně, hodnota 1 znamená, že veškeré bohatství patří jedné osobě. Těchto extrémních hodnot žádná země samozřejmě nedosahuje. Rozmezí od 0.3 do 0.4 ukazuje na smysluplné a vhodné rozdělování bohatství ve společnosti.

„Všichni vidíme, že sociální propast mezi chudými a bohatými se v Číně zvětšuje, ale Giniho koeficient pořád klesá. Je myslím jasné, že oficiální data s realitou nekorespondují a jsou záměrně zkreslená,“ uvedl profesor Frank Tchien Sie z Univerzity Jižní Karolína v Aikenu.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Podobně skeptičtí jsou i čínští uživatelé internetu. Například ekonom Sü Siao-nien na svém účtu na sociální síti Weibo označil oficiální data za falešná.

Poslední údaje také nesouhlasí s údaji, které v prosinci zveřejnila Jihozápadní univerzita financí v Čcheng-tu. Podle zdejších výzkumníků se Giniho koeficient pro Čínu v roce 2010 pohyboval okolo hodnoty 0.61, což by znamenalo proti oficiálním výsledkům podstatně horší situaci.

Výsledky Giniho koeficientu byly v Číně naposledy oficiálně zveřejněny v roce 2000. Úřady poté tvrdily, že sestavení indexu je příliš složité, protože nemohou vystopovat a popsat příjmy bohatých lidí.

Něco se však zřejmě změnilo a Národní statistický úřad náhle zprávu o úrovni koeficientu vydal. Jak získal potřebná data, ovšem úřad nezveřejnil.

Ukazovat, že sociální propast mezi bohatými a chudými se nezvětšuje, je v zájmu čínského režimu. Především po sérii skandálů, ve kterých byli odhaleni státní úředníci užívající si majetek, který neodpovídal jejich oficiálním příjmům. Minulý týden například státní média zveřejnila informaci o pohlavárovi v provincii Šan-si, který vlastní portfolio za více než 16 milionů dolarů. Průměrný roční příjem v Číně byl v roce 2011 přitom jen asi 4 000 dolarů.

 

Čtěte také:

Čína: Profesor financí říká - režim je na pokraji bankrotu

Čína: Pod maskou bohaté země - chudoba, manipulace s měnou, bankroty a útěky boháčů

Proč musí čínská měna Renminbi nadále posilovat

Inflace v Číně stále stoupá - rostou především ceny potravin

Čínská ekonomika na pokraji kolapsu - klesají ceny domů po celé Číně