20130130konopi
V Izraeli se lékařské konopí již pěstuje ve skleníku. Společnost Tikkun Olam vyvinula unikátní kmeny drogy bez psychoaktivních účinků. (Menahem Kahana/AFP/Getty Images)

Praha - Indické konopí může léčit, v ČR od nynějška již legálně. Marihuana bude letos k dostání v lékárnách na elektronický předpis lékaře.

Senát ČR dnes schválil většinou hlasů novelu, která povoluje využití konopí k léčebným účelům. Jak dokázal výzkum, marihuana dokáže zmírnit příznaky rakoviny, Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy, lupénky nebo atopického ekzému. Novela nyní čeká ještě na prezidentův podpis.

Pacienti si zatím budou moci marihuanu v lékárně koupit podle předpisu. Podle ČTK někteří senátoři ČSSD poukazovali na to, že pro velkou řadu pacientů bude v lékárnách konopí cenově nedostupné, pokud nebude alespoň částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Tomu se zdravotní pojišťovny zatím brání. Podle dosavadních odhadů by tak mohl pacient za léčivé konopí zaplatit až deset tisíc korun měsíčně. Kritikové rovněž poukazují na to, že droga se dá nelegálně pořídit mnohem levněji.

Konopí bude pod dohledem. Státní ústav pro kontrolu léčiv má dohlížet na dovoz a distribuci drogy. Ústav bude rovněž určovat, na jaké ploše bude možno konopí u nás pěstovat. Do roka mají být vydávány licence zdejším pěstitelům, které budou mít pouze pětileté trvání. Bude organizováno dvoukolové výběrové řízení na nákup marihuany.

Jednou z podmínek k udělení licence podle spoluautora poslanecké předlohy Pavla Béma (ODS) je také to, že cena tuzemského konopí by se mohla snížit nejméně o polovinu.