20130208sydney-mars
Dům opery v Sydney, květen 2011. Jupiter, Venuše, Merkur a Mars jsou vidět ve vzácném souladu, který nastává jednou za 50 až 100 let. (Cameron Spencer/Getty Images)

Mars je planeta, která je Zemi nejbližší. Na tuto „krátkou“ vzdálenost sází projekt Mars One. Mars One je dceřiná společnost z Nizozemska, která pro osídlení Marsu prvními obyvateli získala své první investice. Prostředky budou použity na financování koncepčního návrhu, který má zahájit celosvětový program výběru astronautů.

Ti, kdo budou vybráni do skupiny prvních osadníků, by měli na Marsu přistát roku 2023. Jako obydlí osadníků jsou navrženy „holobudky“, všechny stejné, v nichž by měli osadníci žít do konce svého života. Na tomto projektu se podílí také laureát Nobelovy ceny za fyziku Gerard T. Hooft z Holandska, který na něm pracuje již řadu let.

Kai Staats, investiční ředitel Mars One, řekl: „Organizování první lidské mise na Mars je nesmírně složitá záležitost. Vyskytuje se mnoho technických překážek a celkově projekt vyžaduje obrovské finanční náklady.“

V první polovině roku 2013 se bude řešit koncepční návrh spolupráce s průmyslovými dodavateli. Jedná se o sofistikované technické nabídky, které by položily základy pro hlavní komponenty projektu, jako jsou dopravní prostředky, kosmické obleky, systémy pro podporu života a životních modulů na Marsu.

Jakmile bude spuštěn program výběru osadníků, který dává možnost lidem z celého světa, vznikne nové dilema pro každého, kdo by chtěl cestovat vesmírem.

Mars One chce v průběhu deseti nadcházejících let vytvořit na Marsu lidské sídliště prostřednictvím spojení snadno dostupných technologií s dodavateli z celého světa.

Přistání lidské mise na Marsu v roce 2023 má být v televizním přímém přenosu vysíláno do celého světa, od okamžiku startu až po život na Marsu.