20130218chondrit
Chondrit s patrným výskytem „chondrulí“ a kovových prvků (Wikimedia Commons/H. Raab)

Páteční dopad meteoritu na uralskou oblast má ještě svoje dozvuky a následky. Zejména v průmyslovém městě Čeljabinsku, v němž žije více než milion obyvatel, probíhá horečné zasklívání oken. Výbuch meteoritu a jeho následný rozpad způsobil rozbití okenních tabulek. Tlaková vlna rozbila okna u zhruba 4 700 domů, v nichž bydlí asi sto tisíc rodin, které tak byly v okamžiku vystaveny až pětadvacetistupňovým mrazům.

Podle místní radnice se dosud podařilo zasklít okna ve 3 500 budovách, v dalších asi 1 200 objektech zasklívání intenzivně pokračuje. Veškeré opravy se zavázala uhradit městská správa.

Mezi poškozenými budovami se nacházejí i školy a zdravotnická zařízení. Vyučování ve školách pokračuje a ve zdravotnických zařízeních nebyl provoz přerušen. Celkové škody jsou škody odhadovány na částku přes 630 milionů korun.

O lékařské ošetření požádalo celkem 1 240 lidí včetně dětí, kterých bylo skoro tři sta. Agentura ITAR-TASS s odvoláním na zdravotníky potvrdila, že v nemocnicích se zraněními zůstalo hospitalizováno 52 lidí, z toho 13 dětí, jako středně těžké je hodnoceno zranění 21 lidí.


Mezitím ruští vědci intenzivně pátrají po úlomcích meteoritu, zejména v jezeře Čebarkul, v jehož zamrzlé ploše vytvořil jeden velký úlomek meteoritu otvor o průměru osm metrů. Vědci vyvozují, že velký meteorit se po vstupu do atmosféry rozpadl zhruba na sedm velkých částí a jedna z nich patrně leží na dně jezera Čebarkul. Zajímavé je, že se v jezeře zatím podařilo najít jen úlomky ne větší než pár milimetrů.

Odborníci teď již nemluví o tom, že by velký meteorit rozstřelila vojenská raketa země-vzduch. Podle nich se nad Uralem rozpadl chondrit, což byl kamenný meteorit s velkým podílem obsahu železa. Meteorit bude pravděpodobně pojmenován podle jezera Čerbakul. Vědci říkají, že meteority dostávají svá jména podle nejbližší lokality.

V ruských vědeckých kruzích počala diskuze o tom, jak se před podobnými hrozbami z vesmíru včas chránit.

Chondrit  

Chondrit je druh kamenného meteoritu, který vznikl nahromaděním prachu mateřské mlhoviny. Jsou to nejstarší známé materiály ve sluneční soustavě. Tvoří 86 % známých meteoritů, a jsou tak jejich největší skupinou. Chondrity obsahují kulové částice – takzvané chondruly nebo chondry – kuličky o velikosti obvykle několika mm, tvořené olivínem, plagioklasem, pyroxenem a často také kovy a sulfidy. Jsou to rychle ochlazené části meteorické taveniny. Tyto struktury se v pozemských horninách nevyskytují.