Místopředseda vlády Nick Clegg (vlevo), premiér David Cameron (uprostřed), ministr zahraničních věcí William Hague (vpravo). (AFP/Getty Images)
Místopředseda vlády Nick Clegg (vlevo), premiér David Cameron (uprostřed), ministr zahraničních věcí William Hague (vpravo). (AFP/Getty Images)

COVENTRY – Členové britské vlády zažívají názorový rozkol ve věci, jak jednat s Čínou. Vzájemné vztahy obou zemí se v poslední době ochladily kvůli neustále eskalujícím počítačovým útokům na Velkou Británii a také kvůli otázce lidských práv. Píše o tom The Sunday Times.

Na straně jedné stojí premiér David Cameron a ministr financí George Osborne, kteří zastávají smířlivý přístup k Pekingu ve snaze nerozlobit si potencionální investory, zatímco na straně druhé stojí ministr zahraničních věcí William Hague a místopředseda vlády Nick Clegg, kteří nehodlají polevit v diplomatickém tlaku na řešení otázky lidských práv v ČLR.

Chladnému přístupu čínské strany nepomohl ani fakt, že se Cameron vloni setkal (i když neoficiálně) s dalajlámou. Předseda vlády ostatně nebyl na návštěvě Číny od roku 2010, což samo o sobě představuje jasný důkaz o nezdravém vztahu obou států. Minulý týden ovšem Cameron signalizoval touhu neshody s Pekingem urovnat, když uspořádal v Downing Street recepci u příležitosti čínského nového roku.

Podle zdroje týdeníku Sunday Times, který pracuje na ministerstvu zahraničí, se čínský režim chová „dětinsky“, když hledá omluvu za dalajlámovu návštěvu. Brity však trápí ještě další otázka, a tou jsou systematické kybernetické útoky pocházející z Číny. Šéf britské rozvědky MI5, Jonathan Evans, vloni varoval, že země zažívá počítačovou špionáž nevídaného rozsahu.

Korespondent televize ITV, Angus Walker na svém blogu poznamenává, že čínští hackeři již napadli všechna britská ministerstva a některá z nich i vícekrát.

Ale zpět k byznysu. Zatímco Hague a Clegg prohlašují, že nebudou Číně poklonkovat a nenechají se šikanovat, ministr financí Osborne si přeje, aby Peking v Londýně spustil světové centrum pro obchodování s čínskou měnou. Churavějící britská ekonomika podle něj investice nastupujících ekonomik potřebuje. Kritici však namítají, že centrum se bude do Londýna stěhovat tak jako tak, bez ohledu na diskuze o lidských právech, protože to je v nejlepším zájmu Číňanů.

Zajímavým faktem zůstává, že Velká Británie do ČLR vyváží jen asi 2 procenta celkového exportu. Lepší bilanci má i se svým malým irským sousedem.