20130223 detiCina1

Desetiletá dívka žije u svých prarodičů a musí svého dvouletého bratra brát s sebou do školy. (Screenshot z webové stránky ifeng.com/ETD)

Fenomén opuštěných dětí je v Číně společenským problémem, který se v posledních letech neustále prohlubuje. Rodiče těchto dětí musí z důvodu přežití zanechat své rodiny ve vesnicích a odstěhovat se na dlouhou dobu za prací do měst. Jen tak je možné uživit rodinu.

Krátce před tradičními svátky čínského nového roku vzbudilo velkou pozornost video osmiletého děvčete, které se s pomocí novinářů mohlo poprvé po třech letech uvidět se svými rodiči díky uspořádané videokonferenci na internetu. Onen takzvaný „hospodářský zázrak“ má řadu vedlejších účinků a v Číně produkuje současně i miliony nešťastných čínských dětí.

Takových opuštěných dětí do 14 let je v dnešní době v Číně zhruba 58 milionů. Přitom podle odhadu televizního kanálu Phoenix Television v Hongkongu byl počet těchto dětí v roce 2011 kolem 40 milionů. Z toho vyplývá, že v průměru každé čtvrté dítě vyrůstá v Číně bez rodičů.

Podle sdělení webové stránky yaolan.com, která se zabývá výchovou dětí, je základní příčinou tohoto fenoménu skutečnost nerovnoměrného ekonomického vývoje v Číně. Děti migrujících dělníků vychovávají většinou prarodiče, a ti obvykle nemohou nahradit rodiče v plné míře a v podstatě nejsou ani schopni věnovat dětem dostatečnou pozornost. Proto tyto opuštěné děti tolik touží po náklonnosti a lásce rodičů. Tento nenaplněný stav pak může s sebou přinášet i zhoršení charakteru dítěte, což mívá i celkový negativní dopad na jeho prospěch ve škole.

Z tohoto začarovaného kruhu, jak se zdá, není úniku. Pokud si totiž migrující dělníci berou své děti s sebou, stejně se tíživá situaci jejich dětí příliš nezmění. Dle informací webové stránky chinaiiss.com se v Číně přestěhovalo s rodiči z vesnic do měst zhruba 27 milionů dětí. Jsou to takzvané „migrující děti“, které však nemají právo na řádnou výchovu ani na zdravotní péči, jakou mají městské děti. Jejich rodiče, dočasní dělníci, se totiž na základě přísného kontrolního systému nemohou ve většině případů přihlásit ve městě k pobytu, takže jejich děti jako by neexistovaly.

20130223 detiCina2

Dvacetiměsíční dítě bylo nalezeno u své mrtvé babičky až po sedmi dnech. (Screenshot z webové stránky ifeng.com/ETD)

 

Přeložila Bohumila Chocholová

small Germany