1
Freshmaker vlhčené ubrousky (Min. zdravotnictví ČR)

Všechny tyto výrobky ustanovilo ministerstvo zdravotnictví jako nebezpečné postupem podle § 80 odst. 7 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Prvním zbožím, které je nevyhovující vůči hygienickým požadavkům, jsou vlhké ubrousky Freshmaker baby, které jsou určeny k používání pro velmi malé děti. Jako země původu je uvedeno Turecko – Istanbul, dovozce uveden není. Ubrousky jsou zabaleny po 72 ks v uzavíratelném balení z barevně potištěné plastové folie.

Text na folii uvádí, že neobsahují alkohol, čistí a hydratují pokožku dětí a jsou hygienické. Ačkoliv podle doporučení mohou být používány pro děti do tří let, ve svém složení však obsahují látku, jež je v kosmetickém prostředku, který se neoplachuje, zakázána. Rizikem je, že po použití vlhčeného ubrousku zůstává na pokožce dítěte látka, která může negativně ovlivňovat činnost štítné žlázy.   

3. panenka
Panenka - malá princezna. (MZ ČR)

Velmi podobným produktem jsou vlhčené ubrousky Nemdil ®, Baby Wet Towels with lotion, Deluxe Quality, rovněž balené po 72 kusech v uzavíratelném balení z plastové folie. Výrobcem je opět Turecko. Riziko je stejné – hrozí negativní ovlivnění štítné žlázy dítěte.

Ani hračky nejsou bezpečné

Ani lákavá panenka THE GIRL´ S HOUSE a Little Princess, dovozce i distributor nedohledatelný, není doporučována pro malé děti.

Panenka vyrobená z plastu, velká asi 15 cm, s dlouhými blond vlásky, barevně oblečená, obdařená doplňky, jako jsou kolečkové brusle a kabelka, obsahuje DEHP. Pod touto zkratkou se ukrývají ftaláty, které se mohou při hře dostat do kontaktu s ústy dítěte, s jeho sliznicí a v neposlední řadě mohou být se slinami konzumovány. Estery kyseliny ftalové mohou nepříznivě ovlivňovat reprodukční orgány, tedy plodnost. 

Další takovou hračkou s doplňky je panenka ANGEL THE BEAUTIFUL GIRLS SET, My Delicate, FASHION VOGUE GIRL, a panenka jakoby Miss – World Miss Sheng Fa Beautiful. Panenky pocházejí z Číny.

Krášlicí doplňky, jako umělé nehty a kosmetika

Dvě sady umělých nehtů, kterými chtějí ženy prodloužit a ozdobit své prsty, nejsou bez zdravotního rizika.

Mezi nimi jsou NAIL ART Meilu® Series a Nail Art Beds Set, 1000 A, u kterých není uveden dovozce ani distributor.

Sada obsahuje 10 ks plastových nalepovacích nehtů na ruce v bílé barvě a oranžové tuby lepidla s bílým uzávěrem v průhledném plastovém sáčku s fialovým kartonovým přebalem s obdélníkovým průhledným okénkem. 

4. panenka angel1
Panenka - miss.  (MZ ČR)

Spotřebitelka, která si takovou sadu nehtů nalepí na své prsty, podstupuje zdravotní riziko. Zástupci z ministerstva zdravotnictví při kontrole zjistili, že lepidlo na nehty obsahuje dibuthylftalát. Tato látka nesmí být součástí kosmetických výrobků, protože při kontaktu s kůží může přestupovat do organismu, ve kterém ohrožuje reprodukci nebo může nepříznivě ovlivňovat zdraví zejména u citlivých lidí. Obě sady nehtů byly vyrobeny v Číně.

Mezi obzvlášť choulostivé krášlicí kosmetické přípravky patří rtěnky. U rtěnky s názvem RTĚNKA S VITAMINEM E, LIP STICK, zn. TMT, odstín 03, VITAMIN A.C.E, není uvedena ani země původu, ani dovozce. Víčko rtěnky tvoří průhledný plast, umožňující pohledem zjistit barvu a tvar rtěnky. Její obsah však skrývá kadmium a jeho sloučeniny, které jsou toxické. Riziko spočívá v tom, že toxiny se mohou ukládat hlavně v ledvinách a játrech. Hrozí tak nebezpečí chronických otrav a detoxikace je pomalá. Kromě toho rtěnka obsahuje také olovo, které poškozuje kormě zmíněných ledvin a jater také červené krvinky, cévy a svalstvo. 

8. rtenka 1  7. sada nehtu 2
Rtěnka s vitamínem E (MZ ČR) Sada umělých nehtů s lepidlem (MZ ČR)