5 Zambala Lungta S
Symboly zané lungta. (zambala.com)

Na dnešním jednání rady hlavního města Prahy byl podpořen návrh radního Václava Novotného (TOP 09) o vyvěšení tibetské vlajky.

V důsledku toho zavlaje „Vlajka pro Tibet“ v rámci mezinárodní kampaně 10. března nad hlavními vchody budov Magistrátu na Mariánském náměstí a v Jungmannově ulici. Pražská radnice se tak symbolicky připojí k ochraně lidských práv.

V loňském roce byla kampaň podporována celkem 410 obcemi, městy, městskými částmi či kraji České republiky. Hlavní město se zapojilo v letech 2004 až 2008 a 2010 až 2012.

Mezinárodní kampaň „Vlajka pro Tibet“ byla spuštěna v polovině 90. let a jejím cílem bylo upozornit na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. V České republice je iniciátorem a patronem kampaně občanské sdružení Lungta. Cílem akce je připomínka letošního 54. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu.

„Lidská práva, jako svoboda slova, politické a náboženské vyznání či národní a kulturní identita, by měla být dostupná pro všechny. Prostřednictvím tohoto demonstrativního aktu, kterým je vyvěšení tibetské vlajky, poukazujeme i na to, že odmítáme akceptovat popírání lidských práv kdekoli na světě. Svoboda je základní potřeba každého člověka a neměla by být podmíněna ničím, ani mocí či obchodními zájmy,“ sdělil k tématu radní Václav Novotný. 

 

Co znamená vlajka, která zavlaje na pražském magistrátu?

1307755 207472 novotny
Pražský radní Ing. Václav Novotný (TOP 09). (Magistrát hl. města Prahy)

Letošní rok tak bude dalším z těch, kdy bude na Magistrátu v den výročí oficiálně vyvěšena vlajka s vyobrazeným větrným koněm a symbolem energie.

„Lungta jsou papírové nebo látkové praporky s vyobrazením lungty, větrného koně. Lungta je tibetským symbolem dobrého osudu a pohody. Papírové praporky (lístečky) s obrázkem lungty Tibeťané rozhazují do větru a textilní praporky lungty rozvěšují na významných buddhistických místech, v průsmycích a zejména na vrcholcích hor.

Hlavním účelem lungty je přinést dobrý osud a štěstí. Lungta je tibetským symbolem dobrého osudu a pohody, doslovně znamená větrný kůň nebo kůň ve větru. Slovo lung má v tibetštině více významů: v běžném životě znamená vítr, v buddhismu označuje vitální energii, jeden z pěti základních elementů, a v medicíně jednu ze tří základních složek lidského těla. Slovo ta v tibetštině označuje koně.

Pět barev praporků má více významů: pět vrstev nebo pět prvků, jsou možné i další významy jako např. pět buddhovských rodin atd.," vysvětlují stránky Amnesty International ke své akci „Tibet nás pálí“.

 

Tibet nás pálí

Česká pobočka mezinárodní lidsko-právní organizace Amnesty International uspořádá 10. března, na Mezinárodní den Tibetu, před čínskou ambasádou v Praze hromadný protest. Plánuje před čínským velvyslanectvím postavit „památník všech, kteří volají po respektování lidských práv v Tibetu“.

„Sto upálených Tibeťanů, tisíce lidí zavřených za protesty nebo šíření informací o Tibetu, miliony lidí, které oslovuje tibetská kultura a volají po osvobození země – ti všichni mají jedno společné. Svými skutky se snaží o to, aby tibetské poslání nezmizelo z tohoto světa. Aby v Tibetu bylo respektováno právo všech lidí vyznávat svou víru a hodnoty a šířit svou kulturu dál,“ uvádí česká Amnesty International.

Po skončení protestní akce plánují organizátoři společný průvod do centra Prahy, kde se připojí ke koncertu nazvaném "Tibet žije".

Motiv akce Tibet nás pálí. (tibet.amnesty.cz)
Motiv akce Tibet nás pálí. (tibet.amnesty.cz)

 

Čtěte také:

Tibetská vlajka – dilema pražského magistrátu

Tibeťané v New Yorku si připomněli sté výročí vyhlášení nezávislosti

Čína: Dva Tibeťané souzeni za podněcování k sebeupálení (video)

V Číně rostou masové protesty

Čínské úřady nechtějí Tibeťanům vydávat pasy