Nejpozději v roce 2025 už prý nebude v Číně dostatek lidí pro levnou pracovní sílu na stavbách. (AFP/Getty Images)
Nejpozději v roce 2025 už prý nebude v Číně dostatek lidí pro levnou pracovní sílu na stavbách. (AFP/Getty Images)

Už v roce 2025 bude v Číně zřejmě nedostatek levných pracovních sil ve výrobě, na stavbách i v dolech. Koncem tohoto desetiletí by tak čínský hospodářský model neměl na čem stavět.

Tato úvaha vychází z průzkumu Mezinárodního měnového fondu (IMF), zveřejněná 1. února na webové stránce diepresse.com. Podle zprávy čínského vydání Epoch Times (Ta-ťi-jüan), je možné pozorovat už nyní známky úbytku práceschopného obyvatelstva v Číně.

Epoch Times citoval zprávu statistického úřadu, podle níž bylo v roce 2012 v Číně 937,27 milionu lidí ve věku mezi 15 a 59 lety. Co do počtu obyvatelstva činí tento podíl 69,2 procenta. Ve srovnání s předchozím rokem však podíl práceschopného obyvatelstva poklesl o 0,6 procenta. To je první úbytek po mnoha letech.

Mnoho médií v Číně, státní zpravodajskou agenturu Sin-chua nevyjímaje, označuje tento úbytek za bod zlomu. Podle Sin-chua je úbytek práceschopného obyvatelstva dlouhodobou tendencí. Odpovědný pracovník statistického úřadu se měl k tomu vyjádřit tak, že tato tendence bude pravděpodobně trvat až do roku 2030.

Webová stránka info.gongchang.com vznesla otázku, jak se bude čínské hospodářství dále rozvíjet, jestliže už nebude existovat výhoda levné pracovní síly. Podle této webové stránky jsou prý už v pobřežních oblastech Číny cítit známky nedostatku pracovních sil.

Kvůli dumpingovým[1] cenám celosvětové recese je rozpětí zisku mnoha průmyslových odvětví tak malé, že nemohou nabídnout nějaké vyšší mzdy. Webová stránka prezentuje názor, že Čína se bude muset časem rozloučit s pracovně náročným průmyslem. Dle zpráv webové stránky chinahightech.com by průmysl v Číně měl hlavně vsadit na výrobu špičkových technických zařízení a inovace.

Přeložila Bohumila Chocholová small Germany[1] Dumpingem se nejčastěji rozumí prodej vyváženého zboží za hranicemi levněji, než v zemi výroby. Jindy se rozumí dumpingem prodej zboží za hranicemi se ztrátou (pod výrobními náklady).

 

Čtěte také:

Analytikové: Čínský model ekonomiky nefunguje

Z Číny ve velkém mizí kapitál a špinavé peníze (video)