20130317winton
 Sir Nocholas Winton. (Li-sung/Wikimedia Commons)

Málokomu je jméno Nicholase Wintona neznámé, objevuje se v souvislosti s válečným holokaustem poměrně často. Sir Nicholas George Winton (* 19. května 1909, Londýn) je britský makléř a humanitární pracovník, který je žurnalisty někdy nazývám britským Schindlerem.

Studenti gymnázia Open Gate z Říčan u Prahy iniciovali petici, ke které se můžete připojit i vy. Sir Winton v roce 1939 zachránil před nacisty 669 převážně židovských dětí z území okupovaného nacistickým Německem, z Československa.

Navzdory hrozbě ze strany gestapa organizoval vlakové transporty potomků obyvatel, kteří pocházeli z ohrožených oblastí. Vlaky mířily do Velké Británie, která byla dosud válkou nezasažena. Ve Spojeném království pro ně tehdy nalezl bezpečné domovy a umožnil jim tak nový život. O tomto svém skutku se nikdy nezmínil ani svým nejbližším. Kdyby jeho manželka nenarazila zcela náhodou na jeho záznamy o záchranné akci, zůstal by jeho hrdinský a obětavý skutek navždy skryt pro veřejnost i pro samotné zachráněné děti.

Právě 14. března 1939 z Prahy vyjel první vlak s dvaceti dětmi. Poslední úspěšný dětský transport byl vypraven 2. srpna 1939, kdy celkový počet zachráněných dětí dosáhl 669. Úplně poslední vlak s 250 dětmi byl vypraven 1. září 1939, ale byl zastaven a poslán zpět, protože ve stejný den vypukla druhá světová válka.

Miroslava Němcová (ODS), předsedkyně sněmovny) již dlouhodobě podporuje šíření Wintonova odkazu. Letos v lednu jej už potřetí navrhla na Nobelovu cenu za mír. Nobelův výbor sice loni udělil cenu všem občanům EU, tedy i Wintonovi, avšak samotné žádosti o udělení ceny siru Wintonovi nevyhověl.

Nyní je na peticích na Wintonovu podporu sebráno již téměř 178 tisíc podpisů. Studenti se rozhodli rošířit návrh také do zemí, kde dosud žijí „Wintonovy děti“. Lidé, které sir Winton zachránil, žijí v Británii, Izraeli, USA, Německu, Skandinávii i na Slovensku. Sir Nicholas Winton oslaví letos v květnu své 104. narozeniny.

„Potřebujeme podporu co nejvíce lidí, potřebujeme, aby se Wintonův příběh rozšířil co nejdál,“ řekla podle Haló noviny za iniciativu studentka gymnázia Karin Paštiková. „I dnes je třeba si uvědomit, kolik ten člověk musel mít v sobě osobní statečnosti, aby se fašismu postavil. Za to by si ho měli vážit i ti, co válku nezažili. Je dobré, když se takové příběhy stanou vzorem pro dnešní mladou generaci,“ reagovala členka školského výboru sněmovny Ivana Levá. Petici podpořili také i herci Jiří Bartoška, Karel Heřmánek či Dana Morávková.

Studenti jednali i se zástupci Magistrátu města Jihlavy o možnosti zřídit v budově magistrátu podpisové místo pro ostatní občany, kteří by se k akci chtěli připojit. Také data nebyla vybrána nahodile. Podpisové místo bylo zřízeno ve čtvrtek 14. března 2013 a petici zde bude možno podepsat do 19. dubna 2013.
Všichni, komu není skutek sira Nicholase Wintona lhostejný, mohou připojit svůj podpis.

Kontakty a odkazy: nicholaswinton.eu , nicholaswinton.eu , wikipedia.org