20130318si
Si Ťin-pching (Wikimedia Commons)

Nově zvolený čínský prezident Si Ťin-pching v nejbližší době navštíví Rusko. K návštěvě pozval představitele sousedního státu Vladimír Putin. Na státní návštěvu Ruska zavítá Si Ťin-pching ve dnech 22. – 24. března 2013.

Oba vysocí činitelé mají projednávat otázky oboustranné spolupráce v různých oblastech. Mimoto mají řešit mezinárodní problémy a výzvy, kterým lidstvo v současnosti čelí. Očekáváno je podepsání řady dokumentů, jež jsou zaměřeny na rozvoj strategického partnerství mezi oběma státy.

Nový předseda ČLR, vůdce komunistické strany byl téměř jednomyslně zvolen prezidentem Číny. S 99,86 procenta hlasů byl zvolen také za předsedu Ústřední vojenské komise Čínské lidové republiky.

K hlasování došlo 14. března na 12. národním lidovém shromáždění. Přestože se shromáždění skládá z několika politických stran, všechny je ovládá vládnoucí komunistická strana. Shromáždění se proto považuje pouze za loutku v rukou komunistů. NTD informovala, že v kandidatuře porazil Liou Jün-šana, kterého prosazoval jiný bývalý vůdce Ťiang Ce-min.

Siao Siao-čchiang, politický komentátor, podle NTD uvádí:
„Zřetelně vidíme, že takzvané volby jsou pouze formalitou. Reuters zveřejnila, že jmenování Li Jüan-čchaa dokazuje Si Ťin-pchingův vliv. Zničilo to plány Ťiang Ce-mina."