20130215meteo
Muž v Moskvě sleduje obrazovku počítače, která zobrazuje ve městě Čeljabinsk stopu meteoritu nad vilovou částí města. (Yuri Kadobnov/AFP/Getty Images)

Poblíž jezera Čebarkul se pravděpodobně nachází kráter po nedávném dopadu meteoritu. Příslušníci ruské armády, kteří kráter poblíž jezera objevili, uvádějí jeho průměr šest metrů. Mluvčí Centrálního vojenského kruhu informuje, že naměřená radiace v okolí kráteru je v normě.

Nevídaně velký a neočekávaný meteorit dopadl na území oblasti 15. února ráno a jeho dopad způsobil výbuch, který měl dalekosáhlé následky. Tlaková vlna vysklila okna v nejméně třech stech budovách a téměř tisíc osob bylo zraněno. Lidé utržili většinou pohmožděniny a řezné rány.

NASA uvedla, že výbuch na Urale měl 30krát větší sílu, než atomová bomba svržená na Hirošimu. Ruští odborníci odhadují sílu výbuchu menší - na několik desítek kilotun trotylu. NASA uvádí, že to byl nejsilnější bolid od r. 1908, kdy se odehrála Tunguzská katastrofa. Tehdy průměr nebeského tělesa činil asi 15 metrů, jeho rychlost se odhaduje asi 18 kilometrů za sekundu.

Tunguzský meteorit znamenal mimořádně silný výbuch, k němuž došlo 30. června 1908 v prostoru centrální Sibiře, v dnešním Krasnojarském kraji. Událost je připisována výbuchu přiletivšího kosmického tělesa ve výšce asi 5 až 10 km nad zemským povrchem. Exploze byla natolik silná, že v oblasti přibližně 2000 km² vyvrátila a přelámala kolem 60 milionů stromů a zvuk výbuchu byl slyšitelný do vzdálenosti 1000 km.

Podle zdroje: http://czech.ruvr.ru

 

Čtěte také:

Rusko: Uralská oblast se vzpamatovává z dopadu meteoritu

Ruská protivzdušná obrana "sestřelila" meteorit, úlomky zranily stovky lidí