Death Valley neboli Údolí smrti v Kalifornii. (Robyn Beck/AFP/Getty Images)
Death Valley neboli Údolí smrti v Kalifornii. (Robyn Beck/AFP/Getty Images)

1) Death Valley, Kalifornie, USA

Jméno tohoto místa (v překladu znamenající Údolí smrti) hovoří za vše. Nachází se v jihovýchodní Kalifornii. Jde o nejteplejší, nejsušší a nejníže položené místo v Severní Americe. Nejvyšší zaznamenanou teplotou v údolí je 56,7°C. I když je v Death Valley ve dne velmi horko, v noci teploty často klesají pod bod mrazu.

 

2) Al Azízija, Libye

Al Azízija se nachází v severozápadní části Libyje, asi 40 kilometrů jižně od hlavního města Tripolisu. V roce 1922 zde byla naměřena teplota 57,8°C, ale odborníci měření později zpochybnili s odůvodněním, že osoba, která jej prováděla, nebyla vyškolena. Přesto se oblast považuje na jedno z nejteplejších míst na světě.

 

3) Ghudamis, Libye

V severní Africe je vskutku horko. Ghudamis je oázové městečko ležící v západní části Libye. Nejvyšší zaznamenaná teplota zde dosáhla 55°C. Místní si staví domky z dřevěných kmenů a hlíny, aby se ochránili před nesnesitelným vedrem a písečnými bouřemi.

 

4) Kebili, Tunisko

Kebili je také oázové město a stejně jako v Ghudamisu, i zde naměřili nejvyšší teplotu 55°C. Kromě horkého počasí je však Kebili vyhlášeno i svými datlemi, které mají být údajně ty nejlepší na světě.

 

5) Timbuktu, Mali

Timbuktu leží v západní Africe, ve státě Mali. Patří k jedněm z nejznámnějších míst na kontinentu. Teploty zde dosahují až 54,5°C. Timbuktu bývalo kdysi centrem vzdělanosti a obchodu a klíčovým bodem pro šíření islámu v Africe. Město se může pochlubit vyhlášenými mešitami a velkou sbírkou starých spisů.

 

small United Kingdom

 

 

Čtěte také:

Pět nejchladnějších míst na světě

Death Valley neboli Údolí smrti v Kalifornii. (Robyn Beck/AFP/Getty Images)