20130330meteorit-celjabinsk
Dráha padajícího neobvykle velkého meteoritu je patrná nad obytnými domy města Čeljabinsk na Uralu. (Oleg Karbopolov/AFP /Getty Images)

Meteorit, který vybuchl na nebi nad jižním Uralem letos 15. února, máte možnost vidět a také se jej dotknout vlastní rukou. Pokud navštívíte Muzeum světového oceánu v Kaliningradu v Rusku, spatříte zde sbírku osmnácti úlomků, jejichž stáří odborníci odhadují na 4,5 miliardy let. Uvidíte zde největší kus meteoritu vážící 132 gramů, a také nejmenší z úlomků, který má 1,5 gramu

Historicky neobvykle velký meteorit, jehož vstup do zemské atmosféry nikdo neočekával, přilétl rychlostí 64 tisíc kilometrů za hodinu. Explodoval nad Uralem ve výšce 19 až 24 kilometry. NASA odhaduje, že síla jeho exploze dosahovala od 300 do 500 kilotun.

Během testování úlomků čeljabinského meteoritu, kdy ruští vědci zjišťovali, jakého je stáří, sdělili, že se tento kus kdysi dávno odlomil od poměrně velkého asteroidu, když před miliony let narazil na jiné kosmické těleso.

Traduje se, že král Šalomoun se nemohl odloučit od svého magického prstenu, nazývaného „pečeť Solomona“, protože kroužek pocházel „z hvězdy“, tedy z meteoritu. Rovněž koruna Alexandra Velikého údajně obsahovala kámen mimozemského původu.

 

Čtěte také:

Čeljabinsk – dopad meteoritu se vyšetřuje

Rusko: Uralská oblast se vzpamatovává z dopadu meteoritu

Ruská protivzdušná obrana "sestřelila" meteorit, úlomky zranily stovky lidí