Paní Eleonore Hraveová a paní Annelie Deniauová. (Qin Huang / The Epoch Times)
Paní Eleonore Hraveová a paní Annelie Deniauová. (Qin Huang / The Epoch Times)

V pátek večer se ve frankfurtské Jahrhunderthalle otevřela opona při prvním představení uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts ve Frankfurtu nad Mohanem.

Umělecký soubor klasického čínského umění sídlí v New Yorku, kde se čínští umělci, kteří opustili Čínu, spojili, aby ve svobodné zemi mohli znovu oživit a uchovat 5 000 let starou čínskou kulturu, která byla v jejich zemi během politických kampaní téměř zničena.

Mezi návštěvníky představení byla i bývalá zahraniční zpravodajka Eleonore Hraveová, která představení považuje za zcela výjimečné, nádherné a velmi vhodné poselství pro dnešní dobu. Na představení přišla se svojí kamarádkou, paní  Annelií Deniauovou.

„Myslím, že je to naprosto vhodné pro dnešní dobu, v níž se pohybujeme. I ve vztahu ke stvoření – to bylo moc hezky ztvárněné a opravdu to člověka přiměje k přemýšlení,“ řekla paní Hraveová.

Shen Yun prezentuje tradiční čínskou kulturu, a tak se na jevišti mísí bytosti smrtelné s božskými a stávají se jednotným celkem, podle starých legend a víry v nebesa. V představení ožívají principy dobroty a spravedlnosti, slušnosti a moudrosti, respektu před nebem a boží odplatou a mění publikum k lepšímu - uvádí internetová stránka uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts.

„Je krásné, že i dnes ještě existuje smysl pro něco takového a že to může člověk zažít,“ svěřuje se paní Hraveová. „Je to však velmi vzácné a tím i obrovské štěstí, že jsem dnes mohla být při tom a vidět to.“

Čínská kultura začala před více než pěti tisíci lety a na jejím počátku stojí Žlutý císař. Byl to muž, který následoval Tao (nebo také Cestu - pojem z východní duchovní školy taoismu) a je mu připisována velká moc i moudrost. Učil své poddané žít v souladu s nebeskou cestou. Staré čínské legendy vyprávějí o mnoha božských bytostech, které setoupily na zem, aby lidstvu předávaly nebeské prvky kultury. Například Cchang-ťie vytvořil čínské znakové písmo, Šen-nung předal znalosti o polním hospodářství a Suej-žen prozradil lidem využívání ohně. Což se vše dozvídáme na webových stránkách Shen Yun.

Na závěr paní Hraveová dodala: „Ano, lidé se musí zase naučit jinak myslet.“

Přeložila Bohumila Chocholová

small Germany

 

Shen Yun v Kongresovém centru Praha

2. 4. 2013 (19:30) ; 3. 4. 2013 (19:30)

 

Čtěte také:

Představení Shen Yun je osvobozující poselství, říká religionista a filozof

„Ještě nikdy jsem neviděl nic tak nádherného a pestrého,“ říká finanční ředitel o Shen Yun

Vidět Shen Yun bylo vyloženě potěšení, říká anglická hraběnka

Pražský radní poskytl záštitu představení Shen Yun

Otec tchajwanského filmu: Shen Yun je nejvyšší formou umění

Zpěvák vídeňské opery o Shen Yun: ‘Jaké to důležité poslání’

Hudba a tanec Shen Yun jsou fantastické, říká profesor muzikologie