20130408thatcherova
Květinové pocty před domem bývalé premiérky v centru Londýna 8. dubna 2013. Carl Soud/AFP/Getty Images)

Londýn – Dnes ráno zemřela někdejší britská premiérka, baronka Margaret Thatcherová. Podle aktuálně.cz citoval BBC rodinného mluvčího, kterého pověřily pozůstalé děti Thatcherové. Tiskový mluvčí rodiny, lord Tim Bell, sdělil, že lady skonala v poklidu, příčinou úmrtí byla mozková mrtvice. Železné lady, jak jí přezdíval celý svět, bylo 87 let.

V první reakci na smutnou zprávu napsal současný premiér David Cameron na Twiteru, že Británie přišla o skvělou vůdkyni, skvělou premiérku a velkou Britku. Naši zemi pouze nevedla, ona ji zachránila, napsal na sociální síti.

Královna Alžběta II. je podle vyjádření Buckinghamského paláce zarmoucena skonem bývalé premiérky. Standarta na střeše tradičního sídla předsedy vlády, Downing Street 10, byla stažena na půl žerdi.

Británie se rozloučí s legendární političkou v londýnské katedrále sv. Pavla formou slavnostního pohřbu, a to se všemi poctami, kterých se dostalo například lady Dianě nebo královně matce. Po obřadu v katedrále má následovat zpopelnění ostatků. Diskuze o případném pohřbu první britské premiérky se rozproudily již na počátku loňského roku po uvedení filmu Železná lady v hlavní roli s Meryl Streepovou, která premiérku ztvárnila.

 

Thatcherismus

Pro svou pracovitost, neústupnost a neotřesitelnou víru ve svou pravdu založila politička pojem, kterému se říká tzv. thatcherismus. Stala se živou legendou britské Konzervativní strany.

Když se v 70. letech postavila do čela konzervativců, podle aktuálně.cz se mluvilo o tom, že zosobnění snu britské střední třídy stalo skutečností. Popis prvních dojmů uváděl, že má „rychlou, pokud ne rovnou pronikavou mysl". Známá se stala také jako odpůrkyně velkého Německa a rovněž se netajila svým odporem k evropské integraci. Po roce 1989 se snažila oddálit sjednocení Německa, protože podle ní představovalo hrozbu, které je nutno čelit, a to i spojením s Moskvou. Britové jí především děkují za to, že dokázala vyvést svoji zemi z krize.