20130410herman
Daniel Herman, odvolaný ředitel ÚSTRu. (Jan Jankovič/Wikimedia Commons)

Praha – Na půdě Ústavu pro studium totalitních režimů se dnes v podvečer odehrála veliká změna. V závěru zasedání rada ústavu odvolala dosavadního ředitele Daniela Hermana a na jeho místo zvolila Pavlu Foglovou, jež dosud působila ve vedoucí úloze Českého centra ve Varšavě. Podle slov předsedkyně rady Petrušky Šustrové je Pavla Foglová nejlepší kandidátkou, protože jako jediná předstoupila s vlastní koncepcí.

„Především bych chtěla činit všechny kroky tak, aby ústav byl odpolitizován a odideologizován a aby výstupy z ústavu byly skutečně výstupy vědeckými," řekla po svém zvolení pro Aktuálně.cz nová ředitelka.

Podle P. Šustrové rada od nové šéfky očekává, že dodá ústavu především stabilitu a systémový základ. Mezitím je v průběhu roku očekáváno výběrové řízení, z něhož bude zvolen nový ředitel. Do té doby bude funkci zastávat P. Foglová.

Pražští radní vytýkají ústavu nekoncepčnost, chaotičnost při zadávání grantů, personální politiku a v neposlední řadě digitalizaci jeho archivu. „Najít manažera nebo vědce, který si na takové horké křeslo sedne, bude velice těžké,“ konstatoval pro Aktuálně ještě před jednáním radní a politolog Lukáš Jelínek.

Současně před budovou ÚSTRu protestovalo několik lidí, mezi nimi byli také někteří zaměstnanci ústavu, kteří nesouhlasili s Hermanovým odvoláním. Místopředseda odborů ÚSTRu M. Vodrážka poukázal na to, že během pěti let změnil ústav již popáté vedení, což nazval „destabilizačním činitelem“.

V radě ústavu hlasovalo pět členů ze šesti pro Hermanovo odvolání. Proti jeho odvolání byla zásadně Naděžda Kavalírová, předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR.

Předseda vlády Petr Nečas považuje odvolání D. Hermana za politické rozhodnutí. V tiskovém prohlášení premiér napsal, že odvolání souvisí s vedením ČSSD a s komunisty, kteří hrají především o přístup k archivu dokumentů komunistické Státní bezpečnosti se zjevným cílem ponechat je "uzamčené ve sklepě". Daniel Herman sám nedávno v rozhovoru pro Aktuálně sdělil, že skutečně existuje nebezpečí, a to zpochybňování „totalitní podstaty komunistického režimu“.