20130412 bao
Chu Šu-li, zástupkyně šéfredaktora ekonomického časopisu Caixin. (NTD News)

Podle expertů, kteří se v neděli sešli na fóru Boao, hrozí Číně propuknutí dluhové krize. I když v centru pozornosti odborníků je v současnosti krize eurozóny, stále více jich začíná upozorňovat na to, že prudce rostoucí zadlužení místních samospráv v Číně vytváří velmi podobný „alarmující problém“.

Chu Šu-li, zástupkyně šéfredaktora ekonomického časopisu Caixin, to prohlásila během zahájení zasedání fóra v čínské provincii Ťi-nan. Chu dále mluvila o tom, že sektor šedého bankovnictví a finančních služeb financuje rostoucí dluhy místních samospráv, a vyzvala k vytvoření nezávislé instituce, která by veřejné dluhy spravovala.

Místní samosprávy podle bývalého ministra financí Siang Chuaj-čchenga dluží více než 3,2 bilionu amerických dolarů. To je skoro dvojnásobek oficiálně přiznaného dluhu za rok 2011. Siang se navíc obává, že částka může být kvůli netransparentnímu hospodaření ještě vyšší.

Vzhledem k poměru dluhu a výše čínského HDP si však Siang nemyslí, že je situace kritická. Někteří jiní však poukazují na to, že dluhy místních samospráv se od jiných zemí liší, a zpochybňují schopnost místních samospráv dluh splácet.

Video poskytla Televize NTD

 

„V západních zemích jsou dluhy samospráv součástí veřejného dluhu a jsou vytvářeny veřejnými službami nebo rozvojem infrastruktury. V Číně se z dluhů financuje především výstavba realit, jenže zisky z této činnosti končí v kapsách zkorumpovaného státního aparátu. Dluhem jsou tak zatíženy veřejné rozpočty, do kterých se ale už žádné prostředky nevracejí,“ říká profesor Frank Sie z Univerzity Jižní Karolína v Aikenu.

 

20130412 boa2
George Soros, americký finančník. (NTD News)

Rostoucí objem nezdravých úvěrů vážně ohrožuje čínský bankovní systém. Larry Lang, významný hongkongský ekonom, minulý měsíc na ekonomickém summitu oznámil, že ceny akcií deseti ze šestnácti čínských bank již klesly pod svou účetní hodnotu. To se dosud v žádné jiné zemi nestalo.

Celou situaci komplikuje také dluh generovaný v zóně šedého bankovnictví, který zahrnuje jednak soukromé úvěry a také ilegální pohyby peněz. Podle Langa může jeho velikost dosahovat až 4,8 bilionu dolarů.

Před rychlým rozvojem šedého bankovnictví varoval na pondělním zasedání fóra Boao například i George Soros. Prohlásil, že je nejen v zájmu Číny, ale i celého světa, aby se tyto prostředky dostaly pod kontrolu.

 

Čtěte také:

Analytikové: Čínský model ekonomiky nefunguje

Zkresluje čínská vláda záměrně koeficient redistribuce bohatství? (video)