20130414 zavarovacky
Zavařovací sklenice se vyskytují ve všech možných tvarech a velikostech. (Sandra Shields/The Epoch Times)

 

Zavařovací sklenice plní již dlouhá desetiletí funkci uchování pochutin všeho druhu, které nám měly umožnit přečkat dlouhou zimu. Všichni jsme si u nás zvykli, že například od oblíbených okurek až po nejrůznější marmelády už se staly nedílnou součástí našeho jídelníčku.

Chytrá hospodyně se užitečných „zavařovaček“ nezbavuje ani dnes v době přebujelého konzumu a plýtvání, kdy jsme zvyklí si všechno koupit v supermarketu a obalů se rychle zbavovat. I kdybyste už dali sbohem pracnému a časově náročnému zavařování, sklenice se dají kromě uchovávání potravin použít i na ledacos jiného, a zejména to platí pro ty staré anebo zahraniční sklenice se škálou rozmanitých a zajímavých tvarů.

20130414 zavarovacky2

Mini jablečné koláče, želatina a pečený cheesecake – všechno vyrobeno v použitých sklenicích na zavařování. (The Epoch Times)

Dnes se ze sbírání zavařovacích sklenic na Západě stává koníček. Vzácnější staré kusy se prodávají na aukcích nebo na internetu. Lidé sklenice s úspěchem používají v kuchyni, v obýváku i v zahradě. Nezapomeňte, že taková skleněná kráska může být stejně cenným darem jako obsah, jenž v sobě nese.

Tady vám přinášíme pár jednoduchých tipů, jak se zavařovačkami naložit:

- menší sklínky lze použít k pečení mini sladkostí, cheesecaků, atd. Sklo se zpravidla vyrábí tak, aby vydrželo vysoké teploty.

- lze do nich plnit ve vrstvách například puding s piškoty a ovocem (kompotem) aj.

- při venkovních oslavách a grilování do nich můžete plnit domácí limonádu, džusy a jiné nápoje. U verzí s gumičkou je navíc výhoda, že je můžete zavřít a vyrazit třeba na piknik.

20130414 zavarovacky3
Vázy a nádobky na svíčky vyrobené z použitých zavařovacích sklenic. (The Epoch Times)

- vynikající na zmrzlinu a ovocné saláty. Použijte menší sklenice. Každá z nich bude sloužit jako individuální porce. Když na sklenku ještě přivážete nahoře barevnou mašli, bude efekt dokonalý.

- naplňte sklenice čerstvým ovocem nebo je pomalujte a použijte jako vázu na květiny

- uvažte kolem vršku sklenic drát, dejte do nich malé kalíšky nebo svíčky, zapalte a rozvěšte je na stromy nebo na tyčky podél cestičky na zahradě. Nabudí příjemnou domácí atmosféru při zahradních oslavách.

 

small United Kingdom