20130415 kovy
Ilustrační foto. (AMY COOPES/AFP/Getty Images)

Americká nezisková organizace Strategic Materials Advisory Council (SMAC) varovala minulý měsíc americké ministerstvo obrany, aby se nespoléhalo na dodávky kovů vzácných zemin z Číny a začalo je znovu těžit v USA.

Čína má v současnosti 95% podíl na světovém trhu s kovy vzácných zemin. SMAC doporučila ministerstvu, aby se místo hromadění kovů vzácných zemin dodávaných z Číny zasadilo o obnovení těžby ve Spojených státech. Spoléhat se na Čínu je podle nich z hlediska obrany nerozumné.

SMAC má za to, že návrat k těžbě kovů vzácných zemin by mohl zajistit bezpečnost dodávek pro USA v dlouhodobém horizontu. Ty se ve Spojených státech těžily až donedávna. Doly byly zavřeny až v roce 2002 kvůli levnější a snadno dostupné alternativě z Číny a vážným škodám na životním prostředí, které těžba nevyhnutelně způsobuje.

Proč jsou kovy vzácných zemin tak ceněné? Používají se při výrobě mnoha produktů, zejména těch počítačových a elektronických, ale také v chemickém průmyslu nebo u větrných elektráren. Není proto divu, že jejich spotřeba rok od roku stoupá. Jelikož má dnes Čína na trhu dominantní postavení, kupci se bojí, že toho může zneužít ke zvýšení cen nebo zrušení dodávek.

Japonsko dostalo lekci v roce 2010. Čína tehdy kvůli územním sporům ve Východočínském moři ukončila veškeré dodávky kovů vzácných zemin do Japonska, což těžce zasáhlo výrobu vyspělých technologií na ostrově.

Spojené státy hodlají pokračovat v zásobování těchto surovin ve velkém. Státní zpráva z roku 2013 doporučuje utratit letos za tyto minerály 120 milionů dolarů. Ostatní země se také snaží vrátit zpět k rozvoji těžby vlastních kovů vzácných zemin, aby nebyly závislé na dovozu z Číny.

 

small United Kingdom (video)