20130418west2
Po výbuchu umělých hnojiv v západním Texasu leží střepy všude.(Chip Somodevilla/Getty Images)

New York – Texaské městečko West připomíná od včerejška dějiště jaderné katastrofy. V továrně na výrobu umělých hnojiv došlo k požáru a následnému výbuchu, jenž si vyžádal až 70 mrtvých a nejméně sto šedesát zraněných. Explozi bylo slyšet do vzdálenosti 80 km a zničeno je asi na 75 domů v okolí továrny. 

Původně vzniknuvší požár si předtím okolojdoucí natáčeli na příruční kamery, jejich zvědavost však po výbuchu vystřídalo zděšení. Továrna se v okamžiku přeměnila na ohnivou kouli, okolí se proměnilo v krajinu trosek, mezi zuhelnatělými fasádami domů se míhají sanitky, všude je vidět střepy. Nad troskami leží temná mračna. 

Smrt zastihla paradoxně především ty, kteří chtěli pomoci zachraňovat lidi a neutekli včas z místa požáru, což se vztahuje na hasiče a zdravotníky. Mnozí zachránci skončili jako oběti.

20130418west-city
Po výbuchu umělých hnojiv v západním Texasu leží střeply všude.(Chip Somodevilla/Getty Images)

Žádné město na světě není dost připraveno na katastrofu takového rozsahu, tím spíše ani West se svými třemi tisíci obyvatel.

Místní lidé se nemohou ubránit, aby místo katastrofy nepřirovnávali válečné zóně. Někteří si také vzpomněli, že roku 1995 zaútočil v jiném místě atentátník na budovu a zabil tehdy skoro 170 lidí bombou vyrobenou právě ze suroviny, jež je užívána jako hnojivo.

Záchranáři se především obávají dalších explozí. Mají rozkazy, že požár sice má být uhašen, ne však za každou cenu. Policisté bojují především o lidské životy, nikoliv o zachování suroviny.

Do celé události se vkrádá otázka, zda by se nemělo přestat s výrobou umělých hnojiv, jestliže se chovají jako bomby.