20130418 bledule
Bledule jarní. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)

Jaro se pomalu probouzí a louky a stráně osidlují květy nejrůznějších tvarů a barev. Milovníci rostlinné říše si proto na jaře přijdou doslova na své. Mezi první rostlinné posly jara patří sněženky a bledule. Zatímco sněženky rostou na ledajaké zahrádce, bledule se vyskytují spíše ve volné přírodě, kde lemují břehy potoků, a na rozdíl od sněženek patří mezi chráněné druhy.

Na jihu Moravy se nachází několik lokalit, které v měsíci březnu a dubnu doslova zbělají pod tisíci květy bledulí. Tato nádherná podívaná rozhodně stojí za vidění a ve dnech, kdy bledule kvetou, tyto oblasti brázdí stovky návštěvníků.

Chlébské – nejvyhledávanější lokalita na Českomoravské vysočině

Malá vesnička Chlébské, která se nachází nedaleko od obce Nedvědice (poblíž stojí hrad Pernštejn), na jaře doslova bíle rozkvete v Údolí Chlébského potoka. Ještě před prvním stavením se v okolí potoka objevují první trsy bílých kvítků bledulí. Toto je však pouze předzvěst následného bílého koberce bledulí, který pokrývá oblast potoka nedaleko za vesnicí.

Návštěvník může pokračovat po naučné stezce a sledovat desetitisíce bledulí v plném květu. Nápor turistů, kteří se do Chlébského vypravují, se rok od roku zvyšuje, a tak si zde podnikaví místní o víkendu dokonce otevřeli stánek s občerstvením.

Jak se do Chlébského dostat?

Do lokality Bledule jarní v Údolí Chlébského potoka se dá nejlépe dostat z Nedvědice. Asi kilometr za Nedvědicí ve směru na Horní Štěpánov vede odbočka na Chlébské. Z Nedvědice vede i zelená turistická značka, která však jde značnou část cesty po silnici. V Chlébském jsou dokonce cedule, které návštěvníkům ukazují směr, kde se bledulové „plantáže“ nacházejí. Cestu k bledulím značí také naučná stezka. Turisté se poté mohou vrátit po stejné cestě nebo pak pokračovat po zelené turistické značce do nedalekých Černovic.

20130418 bledule10
Bledule v Chlébské. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)

 

Rakovecké údolí

Mezi další oblastí, kde se Bledule jarní hojně vyskytuje, patří i Rakovecké údolí, které se nachází na Drahanské vrchovině na hranici okresů Vyškov a Blansko. Sem se lze dostat z několika směrů, záleží na preferencích každého návštěvníka a také na počtu kilometrů, které chce ujít.

I zde si milovníci jarní přírody mohou vychutnat nádherné záběry desetitisíců bledulí, které se vyskytují na podmáčených loukách, mokřadech, v lesích a březích Rakoveckého potoka. Ráz krajiny je oproti Chlébskému jiný, kaňonovitý, ale hlavně má Rakovecké údolí tu výhodu, že jej nebrázdí stovky návštěvníků, tak jak je tomu v Údolí Chlébského potoka.

Jak do Rakoveckého údolí?

20130418 jaternik2
Jaterník podléška v Rakoveckém údolí. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)

Rakovecké údolí se nachází mezi obcemi Račice (okres Vyškov) a Bukovinka (okres Blansko). Z Bukovinky cesta vede po modré turistické značce cca 2,5 km směrem na Ruprechtov. Následuje  rozcestí, které mění směr cesty tentokráte po červené turistické značce asi dalších 2,5 kilometru přímo do Rakoveckého údolí. Značka částečně kopíruje i naučnou stezku.

Po cestě potok místně lemují trsy bledulí v okolí lesa, luk a potoka. Největší výskyt bledulí až kobercového charakteru se nachází poblíž rozcestníku s cedulí Rakovecké údolí, kde je bohatý výskyt bledulí na široké ploše obou stran Rakoveckého potoka. Kromě bledulí se na trase vyskytují i nebesky modré, fialové nebo vzácně bílé a růžové kvítky jaterníku podléšky nebo zelené listy česneku medvědího.

20130418 bledule12
Za bledulemi v Chlébské. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)

Odtud se dá pokračovat zpět do Bukovinky po stejné cestě nebo si udělat delší túru do Jedovnic po červené turistické značce (cca 6,5 km). Další varianta nabízí vyrazit z obce Račice po červené značce do Rakoveckého údolí směrem na Jedovnice (cca 9 km).  Další možností je vyrazit do Rakoveckého údolí z Ruprechtova po modré značce (4,5 km). Trasy se mohou libovolně kombinovat.

Bledule jarní -  Leucojum vernum

Bledule jarní je asi 10-30 cm vysokou vytrvalou rostlinou. Vyznačuje se bílými květy, které jsou typicky žlutě lemované na okrajích. Bledule se vyskytují v oblastech vlhkých lesů (nejčastěji lužních), luk a na březích potoků. Bledule kvetou od února do dubna, ale kvůli letošní dlouhé zimě začaly kvést až začátkem dubna.

 

Čtěte také: Kde rostou koniklece nejvíce? V Brně na Kamenném vrchu

20130418 bledule11
Bledule v Rakoveckém údolí. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)
20130418 bledule3
Bledule jarní v Chlébské. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)