20130420 koniklec4
Koniklece na Kamenném vrchu. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)

 

Koniklece patří mezi první jarní rostliny a ne nadarmo jsou kromě tzv. petrklíčů (Prvosenka jarní) považovány za první posly jara. Jejich velké fialové zvonkovité květy a bílé nebo rezavě chlupaté stonky, jejichž trsy mohou místy tvořit překrásné filalové koberce, jsou vidět již zdaleka.

V Čechách a na Moravě se nachází více lokalit, kde se koniklece velkokvěté vyskytují. Kdo by však čekal, že největší území u nás se nachází někde na kopcích hluboko v divoké přírodě, může být překvapen. Evropská, ale zřejmě i světová jednička v počtu koniklecové populace se nachází v Brně, jen několik metrů za posledními paneláky sídliště Kamenný vrch.

Světová rarita pět minut za městem

Kromě známých lokalit koniklecí v Národním parku Podyjí nebo na Ptáčově na Třebíčsku je zřejmě nejpočetnější lokalitou právě okraj brněnského sídliště Kamenný vrch, kde ochránci přírody evidují na šest stovek trsů této nádherné jarní rostliny. Tento paradox – chráněné druhy rostlin poblíž hustě osídleného sídliště s nejhustější populací tohoto druhu, je skutečným unikátem, jak v české kotlině, tak i v Evropě.

Unikát s Braillovým písmem

20130420 koniklec6
Koniklece na Kamenném vrchu. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)

Kamenný vrch byl vyhlášen v roce 1978 přírodní památkou, později byl povýšen na přírodní rezervaci a významnou evropskou lokalitu. Vycházka koniklecovým královstvím zabere slabou hodinu nenáročným terénem. Rezervací vede také naučná stezka vybavená informačními tabulemi opatřenými dokonce i Braillovým písmem.

Brno je zlatá loď... alespoň pro koniklece

Kromě Česka rostou koniklece ještě na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku, Německu nebo Srbsku. Přírodní rezervace Kamenný vrch patří podle odborníků svým koniklecovým potenciálem zřejmě mezi největší lokality na světě vůbec. V Brně se koniklecům prostě daří. Kromě zmiňovaného Kamenného vrchu rostou koniklece poblíž vysílače Hády nebo na Stránské skále, na Medláneckých kopcích nebo na Obřanské stráni. V okolí Brna fialové „zvonky“ kvetou na Kuřimsku na tzv. Malhostovické pecce.

Koniklec velkokvětý

Koniklec velkokvětý (lat. Pulsatilla grandis) je vytrvalá rostlina, která patří mezi přísně chráněné druhy. Barva květů koniklece může být od odstínu světle fialové po tmavě fialovou barvu nebo může dosahovat odstínů i světle růžové nebo modré. Výška rostliny dosahuje od 2 do 13 cm, v největším rozkvětu za plodu může měřit dokonce až 40 cm. Vyskytuje se na skalnatých stepích, slunných loukách nebo v okolí suchých travnatých lesů.

20130420 koniklec
Koniklece na Kamenném vrchu. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)

 

Zajímavosti

Koniklec patří mezi vysoce jedovaté rostliny. Obsahuje jed ranunkulin, který po požití vyvolává zvracení a průjmy, po vstřebání tlumí centrální nervový systém, zpomaluje srdeční činnost, snižuje krevní tlak. Místně může působit podráždění pokožky.

Neznalí návštěvníci, kteří se chystají navštívit Kamenný vrch, by měli mít na zřeteli, že rezervaci v období kvetení konikleců denně navštíví až několik stovek lidí. Frekvence návštěv se stupňuje o víkendu a v odpoledních nebo večerních hodinách, kdy oplocenou rezervaci brázdí davy lidí, často s fotoaparáty. S tím je nutné počítat. I tak Kamenný vrch nabízí úchvatnou podívanou. A to vše – slovy básníka – pět minut za městem...

Čtěte také: Tip na výlet – Za bledulemi na Jižní Moravu

20130420 koniklec2
Koniklece na Kamenném vrchu. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)