20130424zahr-west
Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg na dnešním zasedání vlády. (Ministerstvo zahr. věcí ČR)

Praha 24. 4. 2013 – Na dnešním zasedání vláda ČR schválila návrh na peněžní dar ve výši čtyř milionů korun pro krajany v texaském městečku West, nedávno zasaženém katastrofickou událostí v továrně na výrobu umělých hnojiv. V návaznosti na tragický výbuch navrhl místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg tento vládní dar, kterým vláda podpoří obnovu nemovitého majetku krajanů žijících v texaském městě West.

Na místo neštěstí se ihned osobně dostavil P. Gandalovič, velvyslanec v USA. Sešel se s guvernérem státu Texas R. Perrym, starostou města T. Muskou a představiteli místní krajanské komunity. Během jednání vyplynulo, že kromě tragických ztrát na životech a zraněních došlo i k neopominutelným ztrátám na majetku místní krajanské komunity. Nejvíce byla explozemi zasažena tělocvična místního spolku Sokola.

Pomoc od české vlády se zaměřuje na rekonstrukci spolkových objektů včetně tělocvičny a společenského sálu. Jedná se o projev solidarity s postiženou oblastí a vůči americkým krajanům, kteří v minulosti solidárně pomáhali i své bývalé vlasti při přírodních katastrofách.