20130430ministr-mongol
Ministr zahraničí ČR na návštěvě Mongolska. (MZV ČR)

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg právě ukončuje návštěvu Mongolska, která navazuje na dlouhodobé dobré vztahy mezi oběma zeměmi. Česko-mongolský den byl součástí programu podnikatelské mise, která ministra na cestě doprovází. 

Při dnešním slavnostním zahájení výstavní akce Česko-mongolský den uvedl v proslovu český ministr zahraničí, že mezi oběma zeměmi panují dobré vztahy již dlouho a české firmy mají zájem navázat na ně a prohloubit vzájemnou ekonomickou spolupráci. Cílem dne je představit mongolským podnikatelům české výrobky a služby. Následnou motivací pak je umožnit českým a mongolským firmám navázat obchodní spolupráci.

Výstavní akce se za mongolskou stranu zúčastnil také ministr stavebnictví a urbanistiky Tsevelmaa Bayarsaikhan, s nímž se ministr Schwarzenberg později setkal na jednání o konkrétních možnostech pro české firmy působící ve stavebnictví a vodohospodářství, tedy v oblastech, které se v Mongolsku v poslední době mimořádně rozvíjejí. 

Ekonomická témata a vytváření nových obchodních příležitostí pro české firmy bylo jedním ze zásadních témat i pro následující bilaterální setkání s ministrem zahraničí Mongolska Luvsanvadan Boldem a později také s místopředsedou vlády Dendevem Terbishdagvou. Ministra Schwarzenberga zajímaly konkrétní podnikatelské oblasti, v nichž mongolská strana vidí nejlepší příležitosti k rozvoji vzájemné spolupráce, a připomněl, že to byli také čeští geologové, kdo v minulosti významnou měrou přispěl k odhalení nerostného bohatství Mongolska. Tudíž je zde na co nyní navázat.

Mongolsko má starosti s vodou 

„Naši výrobci dokážou spojit německou kvalitu s tím, že naše výrobky dokážou fungovat například i na Sibiři,“ uvedl ministr Schwarzenberg. Vrcholní mongolští představitelé následně sdělili, že Mongolsko má velký problém s vodou, kterou je zapotřebí nejen využít, ale i chránit, a mají tudíž zájem například o hydrologii. Ministr Schwarzenberg odpověděl, že „Česká republika má množství odborníků, kteří dokáží vypracovat konkrétní projekt, jak s tímto problémem naložit“.